PolecaneAgro Akademia BASF 2017

Agro Akademia BASF 2017

Ruszył cykl spotkań pod hasłem „Agro Akademia BASF”. Pierwsza akademia odbyła się 5 stycznia w Ciechocinku i dotyczyła głównie warzyw uprawianych dla przetwórstwa m.in. kalafiorów, brokułów, a także fasoli szparagowej, pomidorów i cukinii. Firmę BASF reprezentowali dr Anna Długosz oraz Maciej Wita. Ponadto wśród firm współorganizujących to spotkanie byli: ADOB, Danfoil, Flortom, Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski oraz HM. Clause.

Maciej Wita z BASF w wykładzie zwracał uwagę na wiele istotnych czynników decydujących o prawidłowym wzroście roślin. Mówił m.in. o potrzebie wykonywania analizy gleby metodą ogrodniczą, utrzymywaniu odpowiedniego pH, zmianowaniu i dzieleniu dawek nawozów nie tylko azotu, ale również potasu. Następnie informował o zagrożeniu ze strony chorób w uprawie warzyw kapustnych np. alternariozy, mączniaka rzekomego krzyżowych, szarej pleśni, zgnilizny twardzikowej, czarnej zgnilizny kapusty oraz kiły. Spośród szkodników prelegent wymienił pchełki, śmietkę, wciornastka tytoniowca, tantnisia krzyżowiaczka i mączliki.

Dopiero po tym wstępie Maciej Wita przedstawił ofertę preparatów polecanych do ochrony upraw. Podkreślał zalety herbicydu Stomp Aqua i zapowiedział wprowadzenie w tym roku nowego produktu – Butisan Duo 400 EC, zawierającego nową substancję czynną. Będzie on zarejestrowany w uprawie kapusty, kalafiora, brokułu, jarmużu i brukselki. Polecał stosowanie fungicydu Signum 33 WG, który nie tylko zwalcza choroby, ale poprawia również fizjologię rośliny.

Sławomir Mechacki z firmy HM. Clause zaprezentował ofertę odmian kalafiora, brokułu, a także fasoli szparagowej, cukinii, papryki i pomidora. Włodzimierz Prus z firmy ADOB wyjaśniał potrzebę dolistnego dokarmiania roślin i przedstawił bogatą ofertę produktów, przeznczonych do tego celu. Adrian Kubiak reprezentujący producenta opryskiwaczy – firmę Danfoil zachęcał do wypróbowania techniki opryskiwania z użyciem niskich dawek wody: 100, 80, a nawet tylko 30 l/ha.
Daniel Babij pokazał ofertę rozsad warzyw gruntowych z gospodarstwa ogrodniczego T. Mularski. Spośród nowości zapowiedział, że w tym roku firma będzie dysponowała rwaną rozsadą pora.

Największym zainteresowaniem uczestników Agro Akademii cieszył się wykład Belga Arjena Biesheuvela, który opowiedział historię rozwoju przemysłu przetwórczego w krajach Beneluksu. Informował, że rozwój tej branży zaczął się w latach 70. i 80. XX wieku, od czterech rodzin, które postanowiły przetwarzać warzywa. Od tego czasu Belgia stała się liderem w produkcji warzyw przemysłowych i obecnie skupia 26% europejskiego rynku mrożonek.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Prelegent podkreślił, że sukces kraj ten zawdzięcza łagodnemu klimatowi i glebom sprzyjającym uprawie warzyw, ale również bardzo dobrej organizacji i współpracy między plantatorami i przetwórcami. Uprawy warzyw są tam prowadzone głównie w rodzinnych gospodarstwach, w których oprócz uprawy roślin prowadzona jest również hodowla zwierząt. Średnia wielkość uprawy kalafiorów szacowana jest tam na 5–10 ha. Większość plantatorów zatrudnia do zbioru pracowników ze wschodu Europy, m.in. z Polski. Rozsadę warzyw Belgowie zamawiają w specjalistycznych gospodarstwach, a poza tym technologia uprawy jest zbliżona do tej stosowanej w Polsce. Największa różnica dotyczy sposobu zbioru i różyczkowania. W Belgii większość róż różyczkowana jest bezpośrednio na polu mechanicznie, dlatego surowiec ten jest gorszej jakości od tego uzyskiwanego w naszym kraju, gdzie róże dzielone są ręcznie.

Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl