AktualnościAgro Akademia pod Łowiczem

Agro Akademia pod Łowiczem

Kolejne Pomidorowe Warsztaty Polowe w ramach Agro Akademii Warzywniczej BASF odbyły się 20 lipca w miejscowości Bocheń k. Łowicza na polu Janusza Kozy. Głównym organizatorem tego wydarzenia obok firmy BASF Polska, Dział Crop Protection była grupa producentów pomidorów: ZPOiW Łowicz. Partnerami spotkania, podobnie jak w poprzednich edycjach byli: ADOB, Hazera, HM. Clause i Grupa Mularski.

Włodzimierz Prus z firmy ADOB informował jak dokarmiać rośliny pomidora dolistnie, aby nie doprowadzić do powstawania niedoborów składników pokarmowych. Zwracał on uwagę na uwzględnianie w bilansie składników wnoszonych z nawozami organicznymi (obornikiem lub kompostem). W fazie dorastania owoców na gronach polecał on m.in. nawóz zawierający wapń ADOB Ca IDHA.

Małgorzata Zadura reprezentująca firmę Hazera omówiła odmiany pomidorów do uprawy w polu, szczególnie podkreślając plenność odmiany Rover F1 oraz Edimar F1. Maciej Rakocy i Dorota Wielgat z firmy HM. Clause przedstawili m.in. odmiany Pietrarossa F1 oraz Vaquero F1. Marcin Portka zachęcał do współpracy z Grupą Mularski – producentem rozsad warzyw.

Cenne uwagi dotyczące nawożenia oraz ochrony pomidorów przed chorobami przedstawił Piotr Borczyński z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, oddział w Zarzeczewie. Informował on o potrzebie stosowania środków miedziowych w celu ograniczenia występowania chorób. Pokazywał objawy m.in. alternariozy oraz zarazy ziemniaka i wyjaśniał potrzebę przemiennego stosowania środków ochrony roślin w celu uniknięcia problemów z powstawaniem odporności patogenów na stosowane substancje czynne.

Spotkanie podsumował Maciej Wita z firmy BASF. Zachęcał do korzystania z systemu sygnalizacji o potrzebie wykonywania zabiegów ochrony prowadzonej przez tę firmę. Spośród środków do ochrony pomidorów scharakteryzował m.in.: Cabrio Duo 112 EC, Signum 33 WG czy Orvego 525 S.C. i podobnie jak Piotr Borczyński również wskazywał na ryzyko powstawania form odpornych patogenów i konieczność przemiennego stosowania preparatów, których substancje czynne należą do różnych grup chemicznych.

Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl