PolecaneCebula do przechowywania z Elite Onion Club

Cebula do przechowywania z Elite Onion Club

17 stycznia w Cieślinie (woj. kujawsko-pomorskie) oraz 18 stycznia w Miłosławiu (woj. wielkopolskie) firmy Hazera, ADOB, BASF i Omnivent zaprosiły producentów cebuli na spotkanie z cyklu Elite Onion Club. Było ono poświęcone uprawie cebuli do przechowywania i warunkom jej długiego składowania.

Adam Prabucki z firmy Hazera zaprezentował aktualną sytuację na rynku cebuli w Europie. Informował, że całkowita produkcja cebuli w Unii Europejskiej w 2016 r. wyniosła 6,01 Mt, czyli o 9% więcej niż w roku poprzednim. Na ten wynik wpłynęło zwiększenie powierzchni produkcji w Europie południowej (Hiszpania, Włochy) oraz wysokie plony w tym rejonie. W Holandii produkcja utrzymała się na tym samym poziomie co w  2015 r.  Jakość  cebuli, która trafiła do przechowalni była dobra i bardzo dobra, a kaliber nieznacznie większy niż w poprzednim sezonie.  Ponad 90% cebuli produkowanej w Holandii trafia na eksport (>1 mln. ton).

 

W kolejnym wystąpieniu Wiesław Jakubowski z firmy Hazera zwracał uwagę na kryteria wyboru odmian cebuli. Specjalista radził wziąć pod uwagę przeznaczenie produkcji , typ odmiany (heterozyjny, ustalony), jej wczesność, odporność na choroby, kolor łuski i formę nasion. Z odmian w typie hiszpańskim polecał Frontino F1 oraz Valentino F1 o cebulach dużych do bardzo dużych cechujące się małą podatnością na różowienie korzeni i średnią podatnością na Fusarium. Z odmian w typie amerykańskim przedstawiciel hodowcy wyróżnił średnio wczesnego mieszańca Carlos F1 oraz plenne  120-dniowe odmiany Meranto F1 i Rhino F1, które można przechowywać do marca. Z odmian typu Rijnsburger polecał sprawdzone mieszańce: Centro F1, Firmo F1 i Dormo F1, które dają dobry plon twardych cebul nadających się do bardzo długiego przechowywania w wysokich pryzmach.
W dalszej części spotkania Emiel Kamminga z firmy Delphy zaprezentował uczestniczącym w spotkaniu plantatorom holenderski program ochrony cebuli.

 

Następnie Marcin Chojecki przybliżył możliwości ochrony upraw preparatami firmy BASF. Do zwalczania chwastów polecał herbicyd Stomp Aqua 455 CS w nowej formulacji. Z kolei do ochrony cebuli przeciwko mączniakowi rzekomemu i alternariozie rekomendował fungicydy Signum 33 WG (piraklostrobina i boskalid) oraz Acrobat MZ 69 WG (dimetomorf i mankozeb), natomiast Cabrio Duo 112 EC (dimetomorf i piraklostrobina) zalecał do stosowania przeciwko mączniakowi rzekomemu.
Włodzimierz Prus z firmy ADOB zaprezentował program dokarmiania dolistnego cebuli stworzony na bazie nawozów z serii ADOB ProFit. Prelegent wiele uwagi poświęcił również nawozowi dolistnemu ADOB Ca IDHA przeznaczonemu do szybkiego uzupełniania niedoborów wapnia.

Na zakończenie spotkania Kamil Maniak z firmy Omnivent przekazał wiele praktycznych informacji dotyczących przechowywania cebuli, począwszy od zapewnienia odpowiedniej jakości produktu już na polu, przez zbiór i postępowanie podczas składowania. Najwięcej uwagi poświęcił jednak wyborowi systemu wentylacji oraz układu i rodzaju kanałów wentylacyjnych.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Tekst i fot. Aleksandra Czerwińska-Nowak


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl