UprawaFasola szparagowa w Kamionie

Fasola szparagowa w Kamionie

Grupa Producentów Rolnych Agroczar zaprosiła ogrodników uprawiających fasolę szparagową na spotkanie, podczas którego zaprezentowano kolekcję odmian tego warzywa. Odbyło się ono 16 sierpnia 2016 r. na polu demonstracyjnym Doroty i Grzegorza Zabostów w Kamionie pod Skierniewicami, gdzie można było ocenić i porównać ze sobą ponad 20 odmian prezentowanych przez firmy nasienne.

Przedsiębiorstwo Alseed jest przedstawicielem w Polsce firm Holland Select i Bakker Brothers. Z oferty tego pierwszego hodowcy plennością wyraźnie wyróżniała się odmiana Stanley (fot. 1) o 75-dniowym okresie wegetacji. Rośliny są odporne na stresowe warunki uprawy i niezależnie od warunków pogodowych i rodzaju gleby niezawodnie plonują. Strąki są wysoko osadzone na roślinie, osiągają długość 12–14 cm i średnicę 8–10 mm.

Z hodowli firmy Bakker Brothers uwagę zwracała wczesna odmiana Tempo o krótkim okresie wegetacji (60 dni w polu). Rośliny o dużym wigorze i mocnym systemie korzeniowym tworzą proste, wysoko osadzone i dobrze wypełnione miąższem strąki o długości ok. 13 cm. W plonie ok. 40% stanowią strąki o średnicy 8–9 mm, a 60% – te w kalibrze 9–10,5 mm. Odmiana jest polecana do wczesnej uprawy wiosennej lub produkcji jako poplon.

Firma HM. Clause zaprezentowała m.in. dwie znane już na polskim rynku odmiany, przydatne do zbioru kombajnowego – Puncher i Caprika. Nowszymi propozycjami tego hodowcy są odmiany Wyatt (ok. 63 dni wegetacji), Clarke (65 dni) i Bowie (68 dni). Odmiany te cechują się wzniesionym, zwartym pokrojem roślin i dużą plennością, nawet w niesprzyjających warunkach uprawy, a także wyższą odporność na infekcje w czasie niekorzystnych warunków pogodowych, m.in. dzięki intensywnej barwie liści i pokryciu ich warstwą woskową. Strąki odmiany Wyatt są intensywnie zielone, długie i proste (14,5 cm długości i 9–9,5 średnicy), u odmiany Clarke mają one średnio intensywny kolor i podobne wymiary (ok. 14,5 cm długości i 8,5–9 mm średnicy), z kolei w przypadku odmiany Bowie są jednolicie wybarwione na ciemnozielony kolor i nieco krótsze (12–13 cm długości, 9–9,5 mm średnicy).

Na poletkach demonstracyjnych uwagę zwracały także dwie kreacje z hodowli polskiej firmy KHNO Polan – Malwina (fot. 2) i Finezja. Malwina to średnio wczesna odmiana o okresie wegetacji 78 dni. Rośliny mają skupiony pokrój, a strąki o długości 15 cm i średnicy 10 mm są osadzone w ich górnej i środkowej części. Z kolei Finezja to późna propozycja o 82-dniowym okresie wegetacji, tolerancyjna na niekorzystne warunki uprawy. Rośliny nie mają skłonności do wylegania, a strąki, osadzone w środkowej i górnej części, równomiernie dojrzewają, Są ciemnozielone, z połyskiem o długości 12–14 cm i średnicy 7 mm.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Fot. 2. ‘Malwina’

Spośród odmian marki Seminis, zaprezentowanych przez koncern Monsanto atrakcyjnymi, ciemnozielonymi strąkami z mocnym połyskiem wyróżniała się kreacja funkcjonująca jeszcze pod numerem SV1541GA. Jej rośliny o silnym wigorze i sztywnych pędach odznaczają się wysokim potencjałem produkcyjnym. Ponadto mają dobre zdolności adaptacyjne na różnych stanowiskach uprawy. Strąki o długości ok. 14 cm i średnicy 8–9 cm są osadzone w centralnej części rośliny, a ich dojrzewanie jest skoncentrowane w czasie. Dzięki temu odmiana jest przydatna zarówno do zboru ręcznego, jak i mechanicznego.

Firma Syngenta przedstawiła dwie wczesne odmiany o 60-dniowej wegetacji, przydatne do uprawy wiosną oraz jako poplon – Momentum i Opportune. Obydwie cechują się wzniesionym pokrojem roślin, silnym wigorem i mocnym systemem korzeniowym. Ponadto nie zrzucają kwiatów i zawiązków w trudnych warunkach uprawy i dają wysoki plon również w latach o niekorzystnym przebiegu pogody. Wyrównane kwitnienie i dojrzewanie strąków predysponuje je do zbioru mechanicznego. Ciemnozielone, proste strąki u pierwszej z odmian osiągają 13–14 cm długości, a u drugiej – 15–16 cm.

Tekst i fot. Anna Maciejuk

Artykuł pochodzi z numeru 12/2106 “Hasła Ogrodniczego”

Anna Maciejuk
Anna Maciejuk
Absolwentka wydziału ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od 2003 roku pracowała na stanowisku redaktora w wydawnictwie ogrodniczym, od 2007 roku – w firmie Plantpress Sp. z o.o. Aktualnie jest redaktorem prowadzącym działu warzywniczego w „Haśle Ogrodniczym”.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl