• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
NawożenieMikroelementy w żywieniu pomidora

Mikroelementy w żywieniu pomidora

Wiele przydatnych informacji, dotyczących żywienia i ochrony pomidorów pod osłonami przekazano podczas seminarium zorganizowanego przez firmy HM. Clause, BASF, Koppert, Adob i Grupa Producentów Owoców i Warzyw „Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski” w listopadzie ub.r.

Włodzimierz Prus (fot.) z firmy Adob mówił o znaczeniu odżywiania roślin mikroelementami, zwłaszcza w aspekcie podwyższonej odporności na stres. Z portfolio produktów firmy Adob, prelegent zwrócił uwagę na linię nawozów do odżywiania pozakorzeniowego Adob® ProFit + Mikro. Są to wieloskładnikowe nawozy krystaliczne, zawierające wszystkie makro i mikroelementy niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Zawarte w nich mikroskładniki (Cu, Fe, Mn, Zn) są schelatowane przez EDTA. Nawozy dostępne są w trzech wersjach – z podwyższoną zawartością potasu (4-12-38) lub fosforu (10-40-8) oraz o zrównoważonej zawartości NPK (18-18-18). Ich stosowanie jest zalecane jako uzupełnienie fertygacji lub odżywiania doglebowego, zwłaszcza w przypadku wystąpienia deficytów składników pokarmowych oraz w warunkach stresowych.

Jak podkreślił W. Prus, pierwiastki z nawozów dolistnych są o wiele efektywniej wykorzystywane w stosunku do tych pobieranych przez system korzeniowy. Ponadto na dostępność składników pokarmowych z podłoża dla roślin wpływają pH (optymalny zakres wynosi 6,5–7,5), a także wzajemne oddziaływanie pierwiastków, które może ograniczać bądź całkowicie blokować pobieranie niektórych składników.

Specjalista mówił także o roli chelatów. Jak poinformował, pierwiastki dostarczone roślinom w tej postaci łatwo wnikają do roślin i są szybciej przyswajalne w porównaniu z ich tradycyjną formą. Produkty zawierające schelatowane mikroelementy cechuje bardzo dobra rozpuszczalność w wodzie. Dodatkowo obniżają twardość wody i zmniejszają napięcie powierzchniowe. Są wysoce wydajne, co wpływa na obniżenie kosztów odżywiania roślin. Z dostępnych w ofercie firmy Adob chelatów, prelegent wyróżnił te z grupy IDHA. Są to związki mające zdolność ulegania biodegradacji w krótkim czasie. Substancja chemiczna rozkłada się na wodę i CO2 oraz proste, nietoksyczne związki pod wpływem działania mikroorganizmów znajdujących się w glebie i wodach powierzchniowych. Związek IDHA ulega rozkładowi w 75% w ciągu 28 dni.

Tekst i fot. Anna Maciejuk

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Fragment artykułu opublikowanego w całości w numerze 2/2017 “Hasła Ogrodniczego”

Anna Maciejuk
Anna Maciejuk
Absolwentka wydziału ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od 2003 roku pracowała na stanowisku redaktora w wydawnictwie ogrodniczym, od 2007 roku – w firmie Plantpress Sp. z o.o. Aktualnie jest redaktorem prowadzącym działu warzywniczego w „Haśle Ogrodniczym”.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl