• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościNawożenie pomidorów kluczowe w uzyskiwaniu produktu premium

Nawożenie pomidorów kluczowe w uzyskiwaniu produktu premium

W Rodzinnym Gospodarstwie Floriańczyk “Pomidory od Piotra i Małgosi” o smak pomidorów dba się na każdym etapie produkcji. Jego miarą jest zawartość ekstraktu (°Brix) badana regularnie. W tym gospodarstwie parametr ten dla pomidorów malinowych wynosi 5,4°. W celu uzyskania produktu premium szczególne ważne jest nawożenie.

W pierwszym okresie uprawy – od postawienia kostek na maty do końca marca – jako podstawę pożywki wykorzystuje się Superbę Czerwoną o wysokiej zawartości magnezu i potasu. Po tym okresie, aż do końca uprawy jako bazę dla pożywek stosuje się nawóz wieloskładnikowy Superba Zielona Forte. Z uwagi na duże zapotrzebowanie pomidorów malinowych na wapń, latem stosowany jest dodatkowo nawóz YaraLiva Calcinit.

Raz w miesiącu badane są: przelew, wyciąg z maty oraz pożywka, aby na ich podstawie wykonywać korektę pożywki. Jeśli wyniki analizy wskazują, że wapnia jest za dużo w stosunku do potasu, do pożywki dodaje się saletrę potasową. Interwencyjnie, gdy na wierzchołkach roślin pojawiają się objawy niedoboru żelaza – zwykle przy wysokim pH pożywki, które ogranicza pobieranie tego pierwiastka – stosowany jest Rexolin X60 (chelat żelaza) przyswajalny dla roślin w zakresie pH do 12.

Oceniamy system korzeniowy, wycinając fragment maty, który następnie rozcinamy na 10 kawałków i sprawdzamy liczbę korzeni w każdym z nich. W tym sezonie udało nam się zbudować wzorcowy system korzeniowy i utrzymać go w dobrej kondycji do tej pory. Również wyniki analizy wyciągu z maty oraz przelewu wskazują, że zawartość fosforu w porównaniu z latami poprzednimi jest na zadowalającym poziomie. Sądzimy, że jest to w dużym stopniu zasługa stosowania nawozu Antiblock Mineral – mówi Piotr Floriańczyk.

 

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl