• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
PolecaneNowe malinowe w Starych Marzach

Nowe malinowe w Starych Marzach

Pomidory malinowe to popularna uprawa w szklarniach i tunelach w okolicach Grudziądza. W tej właśnie lokalizacji w gospodarstwie Marii i Jana Cumbrowskiego firma HM. Clause we współpracy z firmami ABOB, BASF, Grow Concept, Grupa Mularski i Koppert pod koniec maj br. zorganizowały spotkanie, którego główną bohaterką była malinowa nowość – wczesna odmiana Katy Rose F1.

Wyhodowana dla polskich warunków

Najwięcej informacji o odmianach zdobywa się obserwując efekty ich uprawy i to najlepiej w rejonie swojego gospodarstwa, dlatego producenci pomidorów spod Grudziądza chętnie skorzystali z możliwości zajrzenia do szklarni państwa Cumbrowskich, którą zapewniono podczas spotkania. W wydarzeniu licznie uczestniczyli również ogrodnicy zza wschodniej granicy Polski zainteresowani malinowymi nowościami, które docierają do nich z pewnym opóźnieniem w stosunku do naszego kraju.

Zobacz także galerię zdjęć

Spotkanie w Starych Marzach rozpoczęło się od prezentacji odmian pomidora, którą poprowadzili Dorota Wielgat – przedstawicielka ds. rozwoju produktu firmy HM. Clause oraz Piotr Słomiany reprezentujący firmę Grow Concept. Z segmentu odmian malinowych w warunkach produkcyjnych zobaczyć można było Katy Rose F1, wyhodowaną z myślą o polskich ogrodnikach i polskich warunkach uprawowych przez Katarzynę Grabkę. Jak podkreślała D. Wielgat pomidor ten dobrze toleruje deficyt światła i nadaje się do nasadzeń już od grudnia – wcześniej w porównaniu inną malinową propozycją tego hodowcy Pink Beauty F1, którą poleca się sadzić od lutego. Katy Rose F1 ma również owoce o większej masie (180–220 g) i lepszej jakości, trwałą szypułkę, która jest wizytówką owocu. Piotr Słomiany dodał, że gęstość sadzenia tej odmiany powinna wynosić 2,5–3,2 rośliny/m2, a w uprawie przedłużonej polecane jest jej szczepienie na podkładkach HM. Clause, aby zabezpieczyć je przed chorobami Phytium i Phytoptora i utrzymać w dobrej kondycji w okresie letnim. Ponadto specjalista firmy Grow Concept informował, że malinowa nowość nie ma skłonności do suchej zgnilizny wierzchołków owoców i tworzenia zielonej piętki.

Katy Rose F1

Wielkoowocowe i śliwkokształtne

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W szklarni państwa Cumbrowskich prezentowano również odmianę wielkoowocową Beef Bang F1 o karminowych, wielkomorowych owocach, która weszła już do produkcji towarowej w kraju w różnego typu obiektach i terminach uprawy. Owoce tej odmiany osiągają masę 180–240 g, a w przypadku regulacji liczby owoców w gronach nawet do 300 g. Uprawiając Beef Bang F1 w cyklu przedłużonym należy korzystać z rozsady szczepionej, a pierwsze 3 grona ograniczyć do 3, 4 owoców. Rośliny jak na odmianę wielkoowocową mają krótkie międzywęźla, otwarty pokrój i dość silny wigor – informowała D. Wielgat.

Beef Bang F1

W prezentacji odmianowej nie zabrakło również pomidorów śliwkokształtnych. Pierwszym z nich była testowana pod numerem CLX 37898 F1 nowość o malinowych owocach. Przedstawicielka hodowcy polecała ją do uprawy w wysokich obiektach od połowy lutego w cyklu wiosennym lub przedłużonym. W szklarni pod Grudziądzem rośliny tej odmiany miały otwarty pokrój i krótkie międzywęźla. Drugą z prezentowanych „śliwek” była Cardyna F1 o czerwonych owocach, otwartym pokroju i nieco dłuższych międzywęźlach.

CLX 37898 F1

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl