• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
InneOgórki - sałatkowa nowość

Ogórki – sałatkowa nowość

Firma Monsanto (właściciel marek De Ruiter i Seminis) wraz z przedsiębiorstwami Lidia Horti-Logistic oraz Koppert zorganizowały 27 października w Pleszewie konferencję ogórkową, na której przedstawiono nowe odmiany ogórka, w tym m.in. najnowszą kreacją o półdługich, sałatkowych owocach, dedykowaną do najwcześniejszych nasadzeń szklarniowych – Quintus F1 (DR6185CB F1).


Jak przekazał Marcin Piechota z firmy Monsanto, mieszaniec ten cechuje się wysoką tolerancją na niskie natężenie światła. Rośliny mają umiarkowany wigor, wytwarzają silny stożek wzrostu i zawiązują po 1 lub 2 owoce w węźle. Odmiana cechuje się generatywnym charakterem wzrostu, dlatego wymaga niższego EC (2,8–3,6 mS/cm) w podłożu w stosunku do starszych, obecnych na rynku mieszańców.
Owoce odmiany Quintus F1 są cylindryczne, mocno żebrowane, ciemnozielone, bez szyjki. Osiągają stabilne wymiary – przez cały sezon produkcji ich długość wynosi 17–25 cm, a średnica 4,5 cm. Liczne doświadczenia hodowlane potwierdziły, że owoce nie przerastają na długość ani na grubość. Odmiana wyróżnia się ponadto plennością.

W uprawie szklarniowej hodowca rekomenduje tę odmianę do najwcześniejszych nasadzeń, z siewu od połowy listopada. Bardzo ważne, aby we wczesnej uprawie oderwać pierwsze 7–8 zawiązków. Ma to na celu zbudowanie odpowiednio silnych roślin, które „wykarmią” wszystkie zawiązane później owoce. W nasadzeniach tunelowych, prowadzonych od początku lutego, należy z kolei usunąć 5–7 pierwszych zawiązków, zależnie od pogody. Przy prowadzeniu roślin „na parasol” dopuszczalne jest pozostawienie po 2 zawiązki w węźle. W niesprzyjających warunkach pogodowych (zimno i pochmurno) najlepiej usuwać co 6.–7. zawiązek, aby w ten sposób odciążać rośliny.

Jak poinformował przedstawiciel firmy Monsanto, to nie koniec nowości w tym segmencie. W próbach hodowlanych aktualnie znajduje się kolejna odmiana, testowana pod numerem DR8986CB F1, przeznaczona do późniejszych nasadzeń (z siewu od połowy stycznia), wyróżniająca się wysoką jakością i stałym rozmiarem owoców.

Anna Maciejuk

Artykuł pochodzi z numeru 11/2016 “Hasła Ogrodniczego”

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Anna Maciejuk
Anna Maciejuk
Absolwentka wydziału ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od 2003 roku pracowała na stanowisku redaktora w wydawnictwie ogrodniczym, od 2007 roku – w firmie Plantpress Sp. z o.o. Aktualnie jest redaktorem prowadzącym działu warzywniczego w „Haśle Ogrodniczym”.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl