PolecanePaleta sałat

Paleta sałat

Od 2016 r. oferta firmy Bejo Zaden Poland poszerzyła się o odmiany sałaty. Podczas spotkania zorganizowanego m.in. przez to przedsiębiorstwo w grudniu ub.r. reprezentujący je Ireneusz Ruciński poinformował, że w minionym sezonie sałaty były testowane w różnych lokalizacjach w Polsce, a od tego roku w sprzedaży dostępne są nasiona w formie podkiełkowanej – otoczkowanej.

Oferowane odmiany cechują się wysoką zdrowotnością i odpornością na sprawcę mączniaka rzekomego (32 szczepy) i mszyce (Nr: 0).

Wśród odmian sałaty masłowej firma oferuje:

  • Antedis – polecaną do uprawy wiosną i jesienią, tolerancyjną na niekorzystne warunki wzrostu, o dużych, kształtnych, jasnozielonych główkach (fot. 1);
  • Malis – do uprawy całorocznej, o dużych, dobrze wypełnionych, jasnozielonych główkach, tolerancyjną na tipburn i wybijane w pędy kwiatostanowe przy wysokiej temperaturze;
  • Sotalis – przydatną do uprawy latem, o wysokiej zdrowotności.

Z odmian sałaty kruchej prelegent polecał:

  • Rumours – do nasadzeń wiosennych oraz jesiennych, o kulistych, kompaktowych główkach (fot. 2);
  •  Business i AS 26-045 – obie do uprawy całorocznej, wyróżniające się tolerancją na wybijanie w pędy kwiatostanowe oraz zamieranie brzegów liści;
  •  Times do uprawy wiosennej i jesiennej oraz AS 26-113 do uprawy w terminach późnowiosennych, letnich i wczesnojesiennych – te dwie ostatnie odmiany mają kuliste, lekko spłaszczone główki, są łatwe do zbioru i dają wysoki plon.

W ofercie sałat dębolistnych Ruciński wymienił dwie odmiany przeznaczone do całorocznej uprawy w gruncie:

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
  • Pleasance – o kompaktowej, wzniosłej rozecie, jasnozielonych liściach i wysokiej zdrowotności (fot. 3);
  • Oakly – o ciemnoczerwonych liściach z połyskiem.

Z kolei wśród sałat liściowych do uprawy całorocznej w gruncie polecał odmiany Biondonna (w typie Lollo Bionda) i Spectation (w typie Lollo Rossa; fot. 4).

Odmiana Model to z kolei propozycja sałaty batawskiej do całorocznej uprawy, o kulistych, masywnych, dobrze wypełnionych rozetach jasnozielonych liści (fot. 5), cechujących się bardzo dobrą trwałością w polu i po ścięciu.

Joanna Klepacz-Baniak; fot. A. Maciejuk

Artykuł został opublikowany w numerze 3/2017 “Hasła Ogrodniczego”

Joanna Klepacz-Baniak
Joanna Klepacz-Baniak
Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Pracę doktorską z zakresu pszczelarstwa obroniła w 2006 r. Prowadzi kursy i szkolenia dotyczące bazy pożytkowej pszczół, produktów pszczelich i zapylania. Od maja 2011 r. pracuje w wydawnictwie Plantpress. Jest redaktor naczelną"Hasła Ogrodniczego".

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl