Pierwszy w Polsce środek ochrony roślin w formie szczepionki dla pomidorów

Pierwszy w Polsce środek ochrony roślin w formie szczepionki dla pomidorów

Nowoczesne, niekonwencjonalne podejście do ochrony roślin proponuje ogrodnikom uprawiającym pomidory pod osłonami belgijska firma Biobest, reprezentowana w Polsce przez BioPartner. 17 stycznia decyzją MRiRW zarejestrowany został nowy środek ochrony roślin w formie szczepionki antywirusowej.

PMV-01, bo taką nosi nazwę produkta handlowy, zawiera ponad 5 x 105 kopii genomu Pepino mosaic virus CH2, izolat 1906, w 1 µL – czyli łagodny izolat PepMV. Przeznaczony jest do nalistnego stosowania (w formie opryskiwania roślin) wyłącznie w szklarniach o trwałej konstrukcji, odizolowanej od podłoża. Jego działanie polega na wykorzystaniu zjawiska odporności krzyżowej, tzn. rośliny zaszczepione łagodnym izolatem chorobotwórczego wirusa PepMV (wolne od wirusa w momencie szczepienia) nie ulegają zainfekowaniu przez jego szczepy patogeniczne w późniejszym etapie wzrostu.

Środek został ostatecznie zarejestrowany w dawce 4-8 l/ha. Opryskiwać nim należy raz w sezonie młode rośliny pomidora, jak najwcześniej po posadzeniu, od fazy 5 liści właściwych do widocznych kwiatostanów i pąków kwiatowych, przed kwitnieniem (BBCH 15-59). Zalecana przez producenta dawka wody do sporządzenia cieczy roboczej waha się w granicach 160-300 l/ha. Karencja nie dotyczy.

Instrukcja zamówienia PMV-01

3 miesiące przed sadzeniem: ● podpisanie umowy pomiędzy klientem a Biobest N.V.; ● potwierdzenie powierzchni na jakiej będzie stosowana szczepionka PMV-01 oraz ilości preparatu; ● podanie orientacyjnej daty sadzenia; ● przedpłata po tygodniu od podpisania umowy; ● jeżeli opłata nie będzie dokonana w ciągu tygodnia, zamówienie będzie anulowane.

miesiąc przed sadzeniem: ● potwierdzenie precyzyjnej daty sadzenia do firmy Biobest N.V. (możliwe odstępstwo maksymalnie do +/- 5. dnia od daty wskazanej powyżej); ● po danym okresie zmiana daty dostarczenia towaru jest niemożliwa.

tydzień przed sadzeniem: ● przed szczepieniem pobrać 2 próbki roślin z 1 ha (wg protokołu pobierania próbek); ● próbka powinna być pobrana od tygodnia przed sadzeniem do 3 dni po posadzeniu (lepiej pobierać próbki wcześniej. Jeżeli istnieje możliwość, pobierać próbki na rozsadniku); ● jak najszybciej wysłać próbki kurierem do Scientia Terrae.

3 dni po dostarczeniu próbek do Scientia Terrae: ● wyniki badania próbek będą dostępne po 3 dniach roboczych; ● na podstawie wyników badania Biobest N.V. stwierdzi możliwość stosowania szczepionki; ● w przypadku, gdy Biobest N.V. zatwierdzi pozytywnie próbkę – produkt (szczepionka) będzie natychmiast przesłany do zamawiającego.

Po sadzeniu: ● jak najszybciej wykonać szczepienie, kierując się instrukcją szczepienia.

6 tygodni po szczepieniu: ● dla potwierdzenia stopnia ochrony przed wirusem pobrać próbki po szczepieniu roślin (1 próbka/ha); ● jak najszybciej wysłać próbki do Scientia Terrae; ● w ciągu tygodnia, wyniki badania próbek zostaną przesłane do zamawiającego.

Opracowała Katarzyna Kupczak

 

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco – zapisz się
do newslettera warzywa.pl
ZAPIS DO NEWSLETTERA
Dziękujemy za zainteresowanie!

Na podany przez Ciebie adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zapis
do newslettera.

Prosimy o potwierdzenie subskrypcji.
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL084bGhuZVptNmhRP3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
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
Informacje ogólne
Program
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL3hTZkV3ZEtPY2FNP3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==