OchronaPolsko-ukraińskie seminarium

Polsko-ukraińskie seminarium

Problem nielegalnych i podrabianych środków ochrony roślin, o nieznanym składzie i pochodzeniu, to poważne zagrożenie nie tylko dla bezpieczeństwa produkcji rolnej, ale również środowiska i całego łańcucha żywnościowego. Eliminacja tego procederu jest trudna i wymaga współpracy zarówno pomiędzy organami krajowymi, jak i na arenie międzynarodowej. Tematowi temu poświęcono polsko-ukraińskie seminarium zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin.


– Produkcja, rejestracja, obrót i stosowanie środków ochrony roślin podlegają ścisłym regulacjom prawnym. Dzięki temu zapewnione jest bezpieczeństwo produkcji żywności i zdrowia konsumentów. Podrabiane produkty o nieznanym składzie nie spełniają tych wymogów a tym samym stanowią poważne zagrożenie dla ludzi i środowiska. Branża agrochemiczna podejmuje liczne inicjatywy, które zmierzają do eliminacji tego procederu. Jestem przekonany, że dzięki współpracy i wymianie informacji służby celne i inspekcje kontrolne są w stanie w sposób bardziej efektywny przeciwdziałać zorganizowanej przestępczości – powiedział Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Uczestnicy spotkania podzielili się doświadczeniami związanymi ze scenariuszami i metodami wprowadzania środków nielegalnych i podrobionych. Zgodnie stwierdzono, że niezbędna jest szybsza i bardziej efektywna wymiana informacji pomiędzy służbami z Polski i Ukrainy. Ponadto dyskutowano na temat wypracowania procedur postępowania i odpowiedniej interpretacji przepisów prawa, która ułatwi eliminację procederu. Zgodzono się, że warto sięgać po praktyczne metody wypracowane w innych krajach europejskich, w szczególności w aspekcie interpretacji przepisów prawa krajowego, których niejednoznaczność ułatwia zadanie przestępcom i nielegalnym importerom.

Ze strony ukraińskiej w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumenta oraz Ministerstwa Ekologii i Zasobów Naturalnych. Polska strona była reprezentowana przez Ministerstwo Finansów, Izby Celne w Gdyni, Białej Podlaskiej i Przemyślu oraz Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. W spotkaniu wziął również udział Międzynarodowy Konsultant ds. Żywności i Rolnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Gościliśmy również przedstawicieli Europejskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin oraz producentów środków ochrony roślin.

źródło: PSOR


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl