yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
Aktualności1000 zł dotacji w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi

1000 zł dotacji w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi

Nowy projekt Rady Ministrów zakłada pomoc dla rolników, którzy w 2021 zostali dotknięci skutkami niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jest to niewątpliwie istotna kwestia, gdyż aktualnie sprawy nie kształtują się lepiej. Z jednej strony dotkliwe susze, z drugiej zaś, śnieg i mróz. Pozostaje pytanie, czy wsparcie obejmie również aktualny rok…

Rok 2021 r. był kolejnym trudnym rokiem dla producentów rolnych nie tylko z uwagi na problemy związane z epidemią COVID-19, ale również z uwagi na wystąpienie niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, które spowodowały znaczne szkody w uprawach rolnych. Producenci rolni, których uprawy zostały zniszczone w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w 2021 r., nie uzyskają środków niezbędnych na wznowienie produkcji rolnej […] – czytamy w projekcie rozporządzenia.

W projekcie rozporządzenia proponuje się wprowadzenie nowej formy pomocy dla producentów rolnych, których uprawy zostały zniszczone w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w 2021 r. w formie dotacji, których wysokość będzie uzależniona od wysokości szkód na danej powierzchni.

Proponuje się, aby stawka pomocy dla poszkodowanych producentów rolnych była zróżnicowana w zależności od uprawy i wysokości szkód oraz wynosiła 1000 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, w których wystąpiły szkody w wyniku suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w wysokości co najmniej 60% plonu.

W przypadku szkód wynoszących od 20% do 60% plonu zakłada się pomoc w wysokości 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych. Podobnie jak poprzednio, mowa tutaj o gospodarstwach, w których wystąpiły szkody w wyniku gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Natomiast, jeśli chodzi o suszę, która spowodowała szkody rzędu od 5% do 60% plonu, projekt zakłada wsparcie na poziomie 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych.

Warto przypomnieć, że projekt określa formy pomocy za szkody wynikłe w roku 2021 a jego planowane przyjęcie do drugi kwartał roku 2022. Należy mieć na względzie, że aktualnie również zmagamy się z kaprysami natury. O ile śnieg przez wielu odbierany jest jako pozytywne zjawisko, tak regiony, w których panuje susza, nie mają wielu możliwości. Jak sądzicie, wsparcie we wspomnianych dotacjach będzie wystarczające wobec poniesionych szkód? Byłoby korzystne w aktualnych realiach?

Źródło: gov.pl

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl