yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
Aktualności40 tys. protestujących rolników a przyczyną… ekologia!

40 tys. protestujących rolników a przyczyną… ekologia!

Wiele mówi się dzisiaj o ograniczaniu zanieczyszczeń wywołanych produkcją warzyw, owoców czy innych płodów rolnych. Niestety, zazwyczaj oznacza to problemy dla producentów. Nie inaczej jest i w tym przypadku, gdyż plan rządu w Holandii, dotyczący zwalczania zanieczyszczenia azotem, budzi niemałe obawy o przyszłość wielu gospodarstw. Tym samym, zmusił ogromną liczbę rolników do przeciwstawienia się wobec zaistniałych warunków. Jak kształtuje się obraz całej sytuacji?

22 czerwca w Geldrii (prowincja w Holandii) zebrały się dziesiątki tysięcy rolników. Wielu z nich zjawiło się wraz ze swoimi maszynami rolniczymi, a część wjechała nimi, mimo obowiązujących zakazów, na autostrady. Ruch w wielu miejscach został zablokowany. Policja starała się zamykać drogi w celu rozproszenia korków, jednak rolnicy byli dość mocno zdeterminowani. I nie ma się im co dziwić…

Strajk rolników w Holandii
Zdjęcie: Olivier Middendorp / nrc.nl

Protestującym rolnikom towarzyszył ten sam cel… Przeciwstawić się wobec ekologicznych przepisów i wyrazić swoje obawy dotyczące zamykania gospodarstw rolnych, szczególnie tych, które znajdują się w pobliżu obszarów ekologicznie wrażliwych. Szef tamtejszego stowarzyszenia producentów wprost stwierdził, że Holandia jest w trakcie wojny z rolnikami, których ziemia i własność zostaną przejęte. „Musimy walczyć bez broni” – dodał jednocześnie wzywając do kontynuowania protestów w regionach, z których pochodzą producenci.

W czym leży przyczyna takiego stanu rzeczy? 10 czerwca holenderski rząd przedstawił bowiem plan dotyczący redukcji emisji tlenku azotu i amoniaku. Zawiera on zarówno cele krajowe jak i obszarowe. Co więcej, zobowiązuje poszczególne regiony do opracowania środków w celu osiągnięcia redukcji emisji na poziomie pomiędzy 12 a 70%, w zależności od obszaru. Obszary Natura 2000 muszą natomiast poradzić sobie z redukcją wynoszącą aż 95%. A jak sam przyznał tamtejszy rząd… „Nie ma przyszłości dla wszystkich”… Tak więc, wyżej opisywane protesty nie są niczym dziwnym.

Źródło: dutchnews.nl / apps.fas.usda.gov

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl