yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
Aktualności500 plus do hektara vs zakupy nawozów bez faktury

500 plus do hektara vs zakupy nawozów bez faktury

W piątek 18 marca Mateusz Morawiecki ogłosił wsparcie dla rolnictwa. Są nim wspominane przez nas wcześniej dopłaty do nawozów. Historia pokazuje nam, jak w rzeczywistości może to wyglądać. Bowiem wciąż musimy czekać na decyzję KE. Z każdą chwilą pojawiają się nowe niejasności. Co warto mieć na uwadze?

Niecałe 3 tygodnie temu mieliśmy usłyszeć decyzję KE o dopłatach do nawozów, termin został przesunięty o tydzień. Niestety, nawet po tym okresie, dostaliśmy kolejne zapewnienia o wsparciu rolnictwa, jednak zarówno informacji o dopłatach jak i innych konkretnych działań nie doświadczyliśmy…

Nawet jeśli KE tym razem wprost przyzna nam te dopłaty, to co z rolnikami ryczałtowymi, którzy przy zakupie nie biorą faktur, bo są im zwyczajnie niepotrzebne? Wielu producentów zastanawia się, co ma zrobić w tym przypadku… „Kupiliśmy nawozy, ale przecież faktur nie mamy. Nie pomyśleliśmy, że może to działać na tej podstawie” – komentują rolnicy.

Henryk Kowalczyk uważa jednak, że inicjatywa jest bardzo precyzyjna. „Uchwała Rady Ministrów jest bardzo konkretna i precyzyjna. Została ona zgłoszona do Komisji Europejskiej z prośbą o notyfikację. Teraz KE musi jasno powiedzieć tak lub nie. Nie będzie już odpowiedzi wymijającej” – mówi szef resortu rolnictwa.

Jak będzie ustalana wysokość dopłat? Wysokość pomocy będzie ustalana jako iloczyn: ilości ton zakupionych nawozów mineralnych (z wyłączeniem wapna nawozowego) i różnicy ceny wynikającej z faktur zakupu w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 w porównaniu do ceny z faktur z okresu 1 września 2020 r. do dnia 15 maja 2021 r. Jeśli rolnik nie posiada faktur sprzed roku – średnia cena będzie ogłoszona przez ministra właściwego do spraw rolnictwa w Biuletynie Informacji Publicznej.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Zastanawiającym jest fakt, że są to dopłaty do hektara, nie do tony nawozu. Z tego wynika, że ilość jaka jest używana przez nas przy nawożeniu, zostanie ustalona odgórnie, co może wprowadzić niemałe zamieszanie.

Przypomnijmy raz jeszcze, dopłaty do nawozów, a raczej do hektara, będą przysługiwać tym, którzy zakupili surowiec od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. Jej wysokość to maksymalnie 500 zł (grunty orne) lub 250 zł (łąki, pastwiska, trawy na gruntach ornych). Pomoc będzie przyznawana na wniosek producenta rolnego złożony do 16 maja 2022 r. do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję na jej stronie internetowej.

Dofinansowanie obejmuje maksymalnie 50 hektarów.

Niemniej, nie tylko nawozy są problemem dla rolników, to tylko kropla w wielkim morzu potrzeb. Nikogo nie powinno dziwić sceptyczne podejście wielu producentów. Nie oszukujmy się – o trudnej sytuacji na wsiach mówi się dużo, ale czy poza mówieniem, coś rzeczywiście się w ostatnim czasie zmieniło?

Źródło: gov.pl

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl