yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościAgroakademia Warzywniczo-Ziemniaczana

Agroakademia Warzywniczo-Ziemniaczana

Przerwa między sezonami to doskonały moment na uzupełnienie wiedzy o ochronie warzyw i ziemniaków. Okazją ku temu było spotkanie z cyklu Agroakademii zorganizowane dzisiaj (28 listopada) przez firmę BASF w Łodzi. 

Szeroką ofertę nasion warzyw należącej do BASF marki Nunhems omówił Marcin Dąbrowski. Do gatunków, w których sprzedaży Nunhems ma znaczący udział należą m.in. marchew, por i seler, sałata oraz rzodkiewka. Marcin Dąbrowski polecał m.in. nową odmianę marchwi Allyance F1. Ma ona bardzo gładkie korzenie o cylindrycznym kształcie. Jest to mieszaniec średnio wczesny, uniwersalny pod względem różnych terminów siewu. Odmiana wyróżnia się pakietem odporności na choroby. Prelegent podkreślał zalety wysiewania nasion otoczkowanych. Spośród nowych odmian selera polecał odmianę Princino F1, która należy do najwcześniejszych na rynku. Nadaje się do sadzenia już po 10 marca, pod płaskimi okryciami.

Zespół Nunhems: Marcin Dąbrowski, Katarzyna Zasowska, Anna Stępowska oraz Paweł Dworzański

W tematyce spotkania nie mogło zabraknąć wskazówek dotyczących ochrony roślin. Promowano m.in. środek Nemaslung oraz nowość Serifel – jest to biologiczny preparat skuteczny w zwalczaniu chorób grzybowych, a także szkodników w uprawie warzyw i ziemniaków. Wspomniano też o nowym fungicydzie Dagonis, którego substancją czynną jest Xemium, o unikalnej strukturze cząsteczkowej w grupie SDHI.

O ochronie warzyw przed mączniakiem prawdziwym i alternariozą mówił Maciej Wita

Kolejną zaprezentowaną na dzisiejszym spotkaniu w Łodzi nowością był produkt Allstar – do zaprawiania bulw ziemniaka w formie opryskiwania pasowego gleby w trakcie sadzenia bulw, używając zamontowanych na sadzarce urządzeń wyposażonych w dwie dysze opryskujące. Zaprawa ta wykazuje wysoką skuteczność przeciwko rizoktoniozie, a także parchowi srebrzystemu i antraknozie. Wspomniano także o rozszerzeniu preparatu Signum 33 WG o uprawy ziemniaka, przeciwko alternariozie. O działalności i ofercie firmy mówił Jarosław Komar z BASF.

Jarosław Komar

Spotkanie uświetnił wykład holenderskiego eksperta w zakresie ochrony warzyw – Henka Jana Lutgerta z LCPC – Lutgert Crop Protection. Ma on wieloletnie doświadczenie w ochronie warzyw i wskazywał na patogeny, które stwarzają największy problem w uprawach oraz na co zwracać uwagę planując program ochrony. Spośród chorób cebuli prelegent zwrócił uwagę np. na takie choroby jak: zgnilizna twardzikowa, mączniak rzekomy, Stemphylium oraz zgnilizna szyjki cebuli.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Holenderski specjalista w ochronie warzyw Henk Jan Lutgert.

Zdjęcia: Katarzyna Owczarek

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl