yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościAktualna sytuacja nowalijek na rynku hurtowym w Broniszach

Aktualna sytuacja nowalijek na rynku hurtowym w Broniszach [1.06.2022]

Wśród ofert producentów pojawia się coraz większa ilość krajowych, młodych warzyw. W większości przypadków, wraz z upływem czasu, wypierają one produkty pochodzące z zagranicy. Jak przedstawiają się ceny i sytuacja poszczególnych z nich?

Zacznijmy od najbardziej pozytywnych wieści. Producenci oferujący cukinię mogą odetchnąć z ulgą, gdyż zagraniczny konkurent zniknął z rynku. Importerzy w ubiegłym tygodniu wyprzedawali ostatnie partie tego warzywa z poprzednich dni. Brak importu umocnił cenę krajowego warzywa. Uprzednio rolnicy mogli oczekiwać stawek rzędu 4 zł. Na tą chwilę ceny są na wyższym poziomie 5,5-6,5 zł za kilogram. Brak konkurenta spowodował, że niższa podaż krajowego warzywa na rynku zaczęła być widoczna, a to umożliwiło uzyskanie lepszego wynagrodzenia.

Idąc dalej, zestaw trzech gatunków, w tych samych cenach: młoda kapusta biała, kalafior oraz brokuł. Ceny tych warzyw oscylują na poziomie 3-5 zł za sztukę, w zależności od masy i wielkości główki (w przypadku kapusty) czy róży (kalafior, brokuł).

Kapusta pekińska miała w ostatnim czasie nieco lepszą cenę, która niestety nie zdołała się utrzymać. Na ten moment stawki, na które mogą liczyć producenci, to przedział od 2,5 do 3 zł za kilogram. We wspomnianym lepszym okresie rozpoczynały się natomiast od 3,5 zł za kilogram.

Na rynku pojawiła się również polska młoda marchew. Warzywo sprzedawane jest w pęczkach. Ceny oscylują na poziomie 3-4 zł/pęczek. Niestety, krajowi producenci zmagają się z zagranicznym konkurentem z Portugalii i Macedonii. Stawka w tym przypadku to 2,5 zł za kilogram.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Rabarbar gości na podwarszawskim rynku hurtowym Bronisze od około miesiąca a jego ilość w tym okresie jest dość zauważalna. W ciągu ostatnich dwóch czy trzech tygodni niewiele się w tym przypadku zmieniło, a cena pozostaje dość stabilna. Producenci posiadający go w ofercie mogą liczyć na przedział cenowy w zakresie od 3 do 4 zł za kilogram.

Sytuację rzodkiewki ciężko określić. Podaż jest wysoce niestabilna, co wpływa na ceny. Jednego dnia, gdy towaru brakuje, oscylują one w granicach 2 zł za pęczek, a innego, gdy towaru jest pod dostatkiem, spadają do zaledwie 1 zł za pęczek.

Na rynku hurtowym w Broniszach pojawił się także burak ćwikłowy pakowany we worki (tegoroczny). Stawki, które producenci otrzymają za produkt to na ten moment granice 4 zł za kilogram.

Mówiąc natomiast o koperku możemy zaznaczyć, że jego podaż na Broniszach jest dość wysoka. W zależności od standardu pakowania możemy oczekiwać cen rozpoczynających się na 1 zł i kończących na 1,50 zł za pęczek.

Producenci w swojej ofercie posiadają również młodego pora. Ceny, które jesteśmy w stanie osiągnąć to na ten moment 2 zł za sztukę.

Na koniec – wartym uwagi wydarzeniem była delikatna zwyżka w cenach szparagów. Producenci oferujący ten produkt mogą liczyć na stawki rzędu 15-22 zł. Wyższych cen możemy oczekiwać w przypadku szparagów o oliwkowym zabarwieniu.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl