yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościAktualna sytuacja warzyw na rynku hurtowym w Broniszach

Aktualna sytuacja warzyw na rynku hurtowym w Broniszach [13.07.2022]

Wraz z biegiem sezonu ubiegłoroczne warzywa niemal zniknęły z rynku. W niektórych przypadkach możemy napotkać zaledwie ostatnie palety tych produktów. To samo tyczy się starych warzyw sprowadzanych z zagranicy. Handel w pełni należy do warzyw młodych, których ilość jest bardzo wysoka, niemniej, w niektórych przypadkach ostatnie dni przyniosły dziurę podażową, która wpłynęła na stawki. Jak więc kształtuje się aktualna sytuacja i ceny na rynku w Broniszach?

Zacznijmy od cukinii, której podaż wciąż utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Odzwierciedlenie takiego stanu rzeczy odnajdujemy oczywiście w cenach, które są nieco mniej satysfakcjonujące dla krajowych producentów. Ich poziom delikatnie różni się od siebie w zależności o tego, czy towar sprzedawany jest detalicznie, czy hurtowo. Rolnicy mogą oczekiwać stawek, które przeważnie kształtują się na poziomie 18,00-20,00 zł za 5 kilogramowy karton (3,60-4,00 zł za kilogram).

Mówiąc o fasolce szparagowej możemy mieć na względzie, że jej cena w ostatnim czasie utrzymuje się na poziomie 7,00-10,00 zł za kilogram. Wszystko zależne jest od tego, czy warzywo pochodzi z tunelu, czy z gruntu. Producenci wskazują w dodatku, że sporym wyzwaniem jest pozyskanie odpowiedniej ilości pracowników do zbiorów. Zbiór fasolki to praca ręczna, do której nie każdy się nadaje. Dlaczego? Proces jest dość żmudny, a pracownik musi uważać, by nie zniszczyć produktu czy samych roślin. Musi zachować przy tym odpowiednie tempo, co niewątpliwie jest ciężkim zadaniem. Znaczące są również upały, które w ostatnim czasie utrudniały zbiory. Wysoka temperatura powodowała bowiem, że w tunelach panowały bardzo ciężkie dla pracowników warunki. Długie przebywanie w takich warunkach niestety groziło udarem.

Niemałe zmiany dotyczą warzyw, które od początku sezonu utrzymywały się na zbliżonym poziomie podażowym i cenowym, czyli kapusty, kalafiora i brokułu. Producenci mający w swojej ofercie kalafiory i brokuły mogą spodziewać się cen rzędu 2,00-3,00 zł za sztukę, natomiast mówiąc o kapuście, będą to stawki w granicach 4,50-5,50 zł.

Czytaj także: Kapuściane braki na rynku hurtowym w Broniszach [13.07.2022]

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Producenci bobu mogą liczyć natomiast na 7,00-10,00 zł za kilogram. Warto zauważyć, że w ostatnich dniach znacznie łatwiej jest utrzymać wysoką jakość. Upały powodowały bowiem, że warzywo było przegrzane, a jego jakość bardzo szybko spadała. Niemniej, chłodniejsze dni sprzyjają, jeśli chodzi o handel i utrzymanie jakości. Niewielu producentów dysponuje izotermą, by utrzymywać produkt w niskiej temperaturze przez cały czas. Cena w ciągu ostatnich dni jest dość stabilna.

Idąc dalej, por również może pochwalić się dość stabilną sytuacją. Sprzedawany na sztuki osiąga ceny w granicach 1,50-2,00 zł. Stawki zależą przede wszystkim od oferowanego kalibru.

Wracając do braków podażowych, które są widoczne w przypadku kapusty, podobną sytuację możemy zaobserwować w przypadku selera i pietruszki. Seler kosztował dotychczas 2,00 zł, natomiast aktualnie jego cena oscyluje w granicach nawet 4,00 zł.

Niemałe spadki zaliczył niestety młody, obcięty burak. Producenci nie mogą liczyć już na stawki rzędu 2,00 zł za kilogram. Realne do osiągnięcia ceny zamykają się w przedziale 1,20-1,50 zł za kilogram.

Mówiąc o marchwi należy mieć na względzie, że możemy spotkać się jeszcze z ostatnimi paletami warzywa ubiegłorocznego. Niemniej, są to bardzo małe ilości. Na rynku rządzi natomiast marchew młoda, obcięta. Ceny w tym przypadku oscylują w granicach 1,50 zł za kilogram. Warto również wspomnieć, że końcowi dobiega import ubiegłorocznego warzywa z Holandii.

Cebula również pojawia się jeszcze w wersji ubiegłorocznej, jednak podobnie jak w przypadku marchwi są to ostatnie palety. Zdecydowanie częściej możemy napotkać cebulę podsuszaną a jej cena kształtuje się na poziomie 22,00-23,00 zł za 15 kilogramowy worek (1,46-1,53 zł za kilogram). Producenci mają w ofercie również cebulę obraną, której ceny zamykają się w przedziale 2,50-3,00 zł za kilogram. Wszystko zależy jednak od kalibru oraz rodzaju oferowanego produktu.

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl