Aktualne ceny bobu na rynkach hurtowych [10.06.2022]

Bób, czyli warzywo, które cieszy się gronem swoich wiernych odbiorców co roku. Sezon na produkt wypada na czerwiec i trwa nawet do końca sierpnia, niemniej, już pod koniec maja zaczynają się pojawiać pierwsze dostawy warzywa na rynki hurtowe. Jakich stawek za bób możemy spodziewać się w dniu 10.06.2022 r.?

Uprawa bobu w obecnych czasach to niemałe wyzwanie. Producenci zmagają się bowiem z wieloma niekorzystnymi czynnikami. Produkcja jest utrudniona przez suszę, która wymaga od nas dodatkowych poświęceń i ogromnego nakładu pracy, by utrzymać uprawy w należytym ładzie. Dodatkowym zmartwieniem jest niestety brak siły roboczej. Zbiory bobu to praca ręczna, a wszyscy wiemy jak ciężko o dobrego pracownika. Wszystko jednak skupia się wokół bardzo wysokich kosztów produkcji. Sprawiają, że inwestycja jest dość ryzykowna, a jej opłacalność zależy od oferowanych nam cen. A należy pamiętać, że bób to produkt delikatny, który łatwo może się zepsuć i zgnić.

Ile więc kosztuje bób na rynkach hurtowych? Zacznijmy od rynku na podwarszawskich Broniszach. Pierwsze partie krajowego produktu mogliśmy zaobserwować już 19/20 maja. Cena była dość optymistyczna, gdyż na tamten moment stawki dochodziły nawet do 45,00 zł za kilogram. Wraz z biegiem czasu ceny zaczęły słabnąć i na początku czerwca kształtowały się na poziomie maksymalnie 32,00 zł za kilogram. W ostatnich dniach sytuacja nieco się polepszyła i producenci mogli spodziewać się stawek rzędu 36,00-40,00 zł za kilogram. Niestety, 10 czerwca ceny bobu zaliczyły spadki o niemal połowę i pozostają na poziomie 17,00-22,00 zł za kilogram.

Idąc dalej – łódzki rynek hurtowy „Zjazdowa”. Bób w ofertach tamtejszych rolników pojawił się nieco później, nastąpiło to pod koniec maja. Ceny, które uzyskają producenci zamykają się w przedziale 16,00-17,00 zł za 500 gram, co daje nam 32,00-34,00 zł za kilogram.

Trend zniżkowy prezentuje niestety Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza w Poznaniu. Stawki, 9 czerwca, oferowane producentom oscylowały pomiędzy 30,00 a 34,00 zł za kilogram. Aktualnie, 10 czerwca, producenci mogą liczyć już na 26,00-30,00 zł za kilogram bobu.

Nieco gorzej wygląda to w przypadku giełdy w Kaliszu. Krajowy produkt również zaliczył w ostatnim czasie spadki. Rolnicy posiadający go w ofercie uzyskają maksymalnie 24,00 zł za kilogram.

Niestety, to nie najniższe stawki, z jakimi możemy się spotkać. Sytuacja na rolno-spożywczym rynku hurtowym we Wrocławiu „Targpiast” nie wróży nic dobrego. Ceny, jak na tą porę roku, są bardzo niskie i kształtują się w przedziale 18,00-20,00 zł za kilogram. Strach pomyśleć, co będzie później…

 

Related Posts

  1. Gradobicie pustoszy uprawy warzyw
  2. pieniądze

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności