yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościAktualne ceny cebuli przyciągają uwagę importerów

Aktualne ceny cebuli przyciągają uwagę importerów [19.10.2022]

Tegoroczny sezon cebulowy, porównując do sezonu 2021, wiąże się z wyższymi stawkami uzyskiwanymi przy sprzedaży. Wraz z biegiem czasu przyciągnęły one jednak uwagę importerów, którzy aktualnie badają rynek poprzez sprowadzanie pierwszych partii warzywa. Jak więc przedstawiają się aktualne ceny oraz warunki na jednym z rynków hurtowych?

Koszty są w aktualnym roku na bardzo wysokim poziomie. Nieustannie dowiadujmy się o kolejnych podwyżkach surowców koniecznych przy produkcji, natomiast ceny warzyw pozostają w wielu przypadkach niezmienne. Fakt ten stawia opłacalność prowadzenia upraw pod niemałym znakiem zapytania. Warto również zauważyć, że warunki pogodowe w bieżącym sezonie były dość niesprzyjające. Hamowały one rozwój roślin, przez co uzyskany plon okazał się mniejszy. Wysokie temperatury sprzyjały także rozwojowi chorób i szkodników, przez co wymagana ochrona kosztowała producentów znacznie więcej…

Wszystko to sprowadza się do cen uzyskiwanych przy sprzedaży. W przypadku, gdyby były one adekwatne do ponoszonych kosztów, przyszłość wielu gospodarstw nie byłaby zagrożona. Rzeczywistość jest niestety zupełnie inna… Tylko niektóre warzywa mogą cieszyć się wyższymi cenami, niemniej, wzrost jest niewielki i wciąż nie pokrywa stale rosnących kosztów. Spośród wszystkich warzyw warto jednak wyróżnić cebulę. Oczywiście nie mówimy tutaj o niezwykle korzystnej sytuacji, gdyż producentów zajmujących się uprawą owego warzywa również nie ominęły wspominane wydatki…

Stawki w przypadku krajowego produktu utrzymują się na dość stabilnym poziomie od dłuższego czasu. Na uwagę zasługuje fakt, że są one wyższe o 100% względem ubiegłego sezonu. Na ten moment producenci oferujący cebulę mogą oczekiwać bowiem 28,00-30,00 zł za 15 kilogramowy worek w hurcie, czyli 1,87-2,00 zł za kilogram. Wszystko zależne jest jednak od jakości i posiadanego kalibru. Wśród ofert możemy również napotkać cebulę białą cukrową, czosnkową i czerwoną. W tym przypadku ceny zamykają się w przedziale 2,50-3,00 zł za kilogram. Warto jednak pamiętać, że jest to zdecydowanie mniejsza część podaży wszystkich cebul na rynku.

Idąc dalej… W ubiegły poniedziałek na rynku w Broniszach pojawiła się niestety importowana cebula. Warzywo zostało sprowadzone z Holandii. Na ten moment praktycznie cała partia produktu została sprzedana a w godzinach porannych mogliśmy napotkać jedynie dwie pozostałe palety. Stawki w tym przypadku oscylowały na poziomie 32,00 zł za 15 kilogramowy worek, co w przeliczeniu na kilogram daje nam kwotę 2,13 zł. Możemy podejrzewać, że są to wstępne ruchy ze strony importerów, które mają na celu wybadanie warunków na rynku. Same marże są najprawdopodobniej, uwzględniając koszty transportu, stosunkowo niewielkie. Niestety, biorąc pod uwagę nieco wyższe ceny krajowego produktu, musimy liczyć się z obecnością importowanego konkurenta w przyszłości.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl