yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościAktualne ceny młodych polskich ziemniaków

Aktualne ceny młodych polskich ziemniaków [21.06.20222]

Handel ziemniakami na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach w dużej mierze zależny jest od sytuacji w danym momencie. Podaż ziemniaków nie jest jeszcze stabilna i wahania cen to codzienność, z którą muszą zmagać się producenci. Niemniej, krajowy produkt wreszcie zaczyna odgrywać główną rolę a import zagranicznych produktów na rynku zaczyna wygasać. Jak kształtuje się aktualna sytuacja?

Na podwarszawskim rynku hurtowym w Broniszach przeważa, znana każdemu, odmiana Irga, co wynika z preferencji w województwie mazowieckim. Poza nią występują rzecz jasna, również w dość dużych ilościach, odmiany Arrow i Lord, jednak te odmiany są cenione nieco niżej. Sytuacja na rynku jest dość niestabilna a ceny zależą od podaży warzywa w danej chwili. Jak to wygląda w praktyce?

Niedzielne upały spowodowały, że w poniedziałek cena ziemniaków była nieco wyższa i wynosiła 35 zł za 15 kilogramowy worek (2,33 zł/kg) w przypadku młodej Irgi. Taki stan rzeczy wynikał z faktu, że niewielu producentów kopało ziemniaki na wzgląd wysokich temperatur dochodzących nawet do 36 stopni Celsjusza. Niemniej, zdarzają się również dni, w których podaż jest znacznie wyższa a ceny spadają do zaledwie 20,00-25,00 zł za 15 kilogramowy worek (1,33-1,66 zł/kg). A jak to wygląda w przypadku pozostałych odmian? Tutaj niestety sytuacja wygląda nieco gorzej, gdyż producenci mogą liczyć na 30-40% mniej aniżeli Ci, którzy oferują Irgę.

Dość pozytywną wiadomością dla producentów młodych ziemniaków jest jednak słabnący na rynku hurtowym w Broniszach import produktów z zagranicy. Wśród ofert importerów możemy jeszcze napotkać ziemniaki cypryjskie w cenie 2,00 zł za kilogram oraz ziemniaki egipskie, jednak występują one w stosunkowo niewielkich ilościach. W ciągu najbliższych kilku dni, gdy na rynku pojawi się typowo gruntowy, młody ziemniak, możemy spodziewać się, że import wygaśnie na dobre. Na rynku pozostaną jedynie niewielkie ilości warzywa, które będą sprowadzane na specjalne zamówienie.

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl