yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościAktualne ceny warzyw - 22.04.2022 - Giełda Bronisze

Aktualne ceny warzyw – 22.04.2022 – Giełda Bronisze

Jakie kształtują się ceny warzyw (marchwi, pietruszki, selera, cebuli, pora i buraka) w kwietniu 2022 na podwarszawskich Broniszach?

Zacznijmy od marchwi. Na rynku jest niestety dość dużo marchwi holenderskiej, która prezentuje bardzo wysoką jakość. Jej koszt to 1,30-1,50 zł za kilogram. Uniemożliwia to polskim producentom uzyskanie lepszych stawek za krajowy produkt. Nawet w przypadku, w którym podaż polskiego produktu byłaby niższa. Zagraniczny konkurent niestety trzyma krajową marchew w ryzach. Nasz produkt oscyluje aktualnie w przedziale 1-1,30 zł za kilogram. Najczęściej spotykaną ceną jest 1,20 zł. Na domiar złego, holenderski zamiennik cieszy się dość dużym zainteresowaniem wśród hurtowników. Niemniej, polscy producenci, którzy oferują umytą, wysokiej jakości marchew również znajdują odbiorców wśród chociażby sklepikarzy. Nawet po wyższych cenach.

Sytuacja pietruszki wydaje się być stabilna. W dużej mierze pozostaje jednak zależna od oferowanej jakości. Na rynku możemy spotkać się z przeróżnymi kształtami. Piękna, równa, biała pietruszka kosztuje 5 zł w detalu, natomiast w hurcie – 4 zł. Jeśli chodzi o tzw. „pietruszki kulinarne” są, tak jak wspominaliśmy, w przeróżnych kształtach i cenach. Zależy to oczywiście od zapotrzebowania wśród klientów. Jeśli produkt kupuje catering, nie ma znaczenia jak wygląda warzywo, bo tak czy inaczej, pójdzie to do jednego „gara”. Natomiast w przypadku sklepikarzy, produkt musi być wysokiej jakości, sztuka w sztukę.

Ceny selera dochodzą do 3 zł. Tutaj znaczenie ma rozmiar. Dużą rolę odgrywa czy jest to średni czy gruby produkt. Przedział, w którym możemy sprzedać selera to od 2 zł do wspomnianych 3 zł.

W przypadku pora niewiele się zmieniło. Stawki oscylują na poziomie 2,20-2,50 zł za wysokiej jakości produkt krajowy. Natomiast w przypadku konkurencyjnego zamiennika z Belgi jest to 2,50-2,70 zł. W ubiegłym roku warzywo było bardzo drogie i kosztowało 5-7 zł, co skutkowało większym nasadzeniem i tym samym większą podażą, która powoduje niskie ceny w roku aktualnym. Podobna sytuacja dotyczy belgijskiego produktu. Jego jakość jest bardzo wysoka, nieadekwatna do ceny. Niemniej, nie wpływa to znacząco na sprzedaż polskiego pora.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Kaliber wpływa również na ceny cebuli. Polscy producenci sortują towar i można trafić na przeróżne rozmiary warzywa. W przypadku produktu wielkości orzecha włoskiego ceny kształtują się na poziomie 1 zł. Natomiast znacznie większe, w rozmiarze jabłka Ligola, kosztują około 1,33 zł. Niestety na rynku obecny jest również holenderski zamiennik w cenie 18 zł za 15 kilogramowy worek, co daje nam w przeliczeniu 1,2 zł za kilogram. Co więcej, można trafić na produkt z Hiszpanii. W tym przypadku mowa o naprawdę dużym kalibrze o czym świadczy jego cena – 3 zł. Całe szczęście są to niewielkie ilości, często sprowadzone na specjalne zamówienie.

Mówiąc o burakach, trzeba zaznaczyć, że ceny są wciąż dość wysokie w porównaniu do lat ubiegłych. Przyczyniły się do tego niekorzystne warunki pogodowe, które są odzwierciedleniem w niskiej podaży. W zależności od pogody, do połowy maja nie powinno się w tej kwestii nic zmienić. Ceny ulegną zmianie dopiero po połowie maja. Aktualnie stawki kształtują się w przedziale 1,50-1,80 zł w hurcie a nawet 2 zł w detalu za buraka podłużnego. Warzywo cieszy się stałym popytem. Podaż jest co prawda mniejsza, jednak pozwala uzyskać lepsze ceny.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl