Alternatywne wykorzystanie obszarów nieprodukcyjnych

Z dnia na dzień kryzys energetyczny osiąga coraz to bardziej znaczący poziom. W jaki sposób, my rolnicy, moglibyśmy temu przeciwdziałać, wykorzystując przy tym obszary nieprodukcyjne? KRIR wychodzi z inicjatywą.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 1 marca 2022 roku do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka o wystąpienie do Komisji Europejskiej z wnioskiem o umożliwienie przeznaczenia w ramach planowanej normy DKR 9 – Minimalny udział 4% powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie wykorzystywanych na obszary i obiekty nieprodukcyjne, włączając w to grunty ugorowane – gruntów pod uprawę roślin przeznaczonych na biomasę.

Zdaniem samorządu rolniczego w obecnej sytuacji kryzysu energetycznego i grożącego zerwania łańcuchów dostaw bardzo ważne jest zapewnienie własnych źródeł energii, zwłaszcza odnawialnej. W takiej sytuacji korzystne byłoby zaliczenie, jako spełnienie ww. warunku, uprawy roślin z przeznaczeniem na produkcję biopaliw. Chodzi o takie rośliny jak rzepak na olej przemysłowy, kukurydza, słonecznik i inne. Rośliny te nie byłyby wykorzystywane jako żywność, a więc warunek nieprodukcyjności byłby spełniony.

Źródło: KRIR

Related Posts

  1. Nawozy mineralne
  2. Powołanie Rady Kobiet w rolnictwie

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności