Analiza gleby na polu – czy to możliwe?

Pewnie niejednemu rolnikowi i ogrodnikowi marzy się urządzenie, które wykonuje analizy gleby na miejscu (np. na polu) dając wyniki i zalecenia w czasie rzeczywistym. Firma AgroCares stworzyła poręczny i łatwy w obsłudze skaner do badania zawartości podstawowych składników pokarmowych NPK oraz materii organicznej w glebie oraz jej pH. Urządzenie można również wykorzystać do badania liści i pożywki. Zaprezentowano go podczas konferencji Rolnictwo w obiegu zamkniętym zorganizowanej w Warszawie 10 października br.

Do wykonania analizy potrzebny jest skaner, mobilna aplikacja oraz płytki pojemnik na glebę. Procedura pobierania próbek do badania jest dokładnie taka sama, jak w przypadku  analizy w laboratorium, jednak samo badanie wykonuje się na polu i trwa ono zaledwie kilka minut. Pierwszym krokiem jest wysypanie kilkucentymetrowej (3-5 cm) warstwy gleby do pojemnika i przyłożenie do jej powierzchni skanera. Wystarczy przycisnąć jedyny przycisk znajdujący się na urządzeniu aby dokonać pomiaru – do analizy jednej próbki konieczne jest pięć takich pomiarów wykonanych w różnych miejscach na powierzchni testowanej gleby. Wyniki i zalecenia nawozowe dla określonego we wprowadzanych danych gatunku uzyskuje się w ciągu kolejnych kilku minut za pośrednictwem aplikacji AgroCares zainstalowanej na smartfonie lub innym urządzeniu mobilnym (konieczny jest dostęp do internetu).

Cristy van Beek z firmy AgroCares

Jak to działa?
Skaner firmy AgroCares działa na podczerwień. Zakres długości fali spektrometru w bliskiej podczerwieni wynosi 1300–2600 nm (technologia MEMS). Łączność: Bluetooth 4.0 USB 2.0, wysoka prędkość 480 Mb / s. Skanowany obszar to koło o średnicy 65 mm2.
Źródło światła stanowią lampy wolframowe (halogenowe) Żywotność:> 6 000 godzin. Badaniu można poddać zarówno glebę suchą, jak i mokrą.

Tekst i zdjęcia Aleksandra Czerwińska-Nowak

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności