AktualnościAnaliza gleby na polu - czy to możliwe?

Analiza gleby na polu – czy to możliwe?

Pewnie niejednemu rolnikowi i ogrodnikowi marzy się urządzenie, które wykonuje analizy gleby na miejscu (np. na polu) dając wyniki i zalecenia w czasie rzeczywistym. Firma AgroCares stworzyła poręczny i łatwy w obsłudze skaner do badania zawartości podstawowych składników pokarmowych NPK oraz materii organicznej w glebie oraz jej pH. Urządzenie można również wykorzystać do badania liści i pożywki. Zaprezentowano go podczas konferencji Rolnictwo w obiegu zamkniętym zorganizowanej w Warszawie 10 października br.

Do wykonania analizy potrzebny jest skaner, mobilna aplikacja oraz płytki pojemnik na glebę. Procedura pobierania próbek do badania jest dokładnie taka sama, jak w przypadku  analizy w laboratorium, jednak samo badanie wykonuje się na polu i trwa ono zaledwie kilka minut. Pierwszym krokiem jest wysypanie kilkucentymetrowej (3-5 cm) warstwy gleby do pojemnika i przyłożenie do jej powierzchni skanera. Wystarczy przycisnąć jedyny przycisk znajdujący się na urządzeniu aby dokonać pomiaru – do analizy jednej próbki konieczne jest pięć takich pomiarów wykonanych w różnych miejscach na powierzchni testowanej gleby. Wyniki i zalecenia nawozowe dla określonego we wprowadzanych danych gatunku uzyskuje się w ciągu kolejnych kilku minut za pośrednictwem aplikacji AgroCares zainstalowanej na smartfonie lub innym urządzeniu mobilnym (konieczny jest dostęp do internetu).

Cristy van Beek z firmy AgroCares

Jak to działa?
Skaner firmy AgroCares działa na podczerwień. Zakres długości fali spektrometru w bliskiej podczerwieni wynosi 1300–2600 nm (technologia MEMS). Łączność: Bluetooth 4.0 USB 2.0, wysoka prędkość 480 Mb / s. Skanowany obszar to koło o średnicy 65 mm2.
Źródło światła stanowią lampy wolframowe (halogenowe) Żywotność:> 6 000 godzin. Badaniu można poddać zarówno glebę suchą, jak i mokrą.

Tekst i zdjęcia Aleksandra Czerwińska-Nowak

 

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl