Badania nad odpornością ziemniaków wspierane przez UE

Warunki klimatyczne to jeden z mocniej oddziałujących czynników na uprawę warzyw. W obecnych czasach, gdy nic nie jest pewne, również odpowiednia ilość pożywienia, wydaję się to szczególnie istotny aspekt. Idąc za tą myślą, UE wspiera naukowców, którzy zajmują się badaniami mającymi na celu stwierdzić, dlaczego dany typ ziemniaka jest odporny na poszczególne zjawiska.

Niezależnie od tego, czy wolimy je gotowane na parze, smażone czy pieczone, trudno wyobrazić sobie współczesną dietę bez ziemniaków. Warzywo stanowi dobre źródło błonnika, które jest pełne przeciwutleniaczy. Ziemniak jest jedną z najważniejszych roślin spożywczych na świecie – uprawą, na której zmiany klimatyczne zbierają swoje żniwo. Dlatego też ekstremalne temperatury, powodzie czy obecne aktualnie susze wzbudzają niemałe obawy.

Poszczególne odmiany ziemniaków charakteryzują się innymi cechami – niektóre są odporne na suszę, ale nie radzą sobie z powodziami, a jeszcze inne zachowują się zupełnie odwrotnie. Tak więc, aby zniwelować ogromny wpływ zmian klimatu na produkcję ziemniaków, UE wspiera projekt ADAPT. Ten z kolei ma za zadanie zapewnić odpowiednie strategie dotyczące zwiększonej produktywności upraw warzywa, stabilności plonów jak i jakości. Uczestniczący w projekcie naukowcy, a także rolnicy wybrali w tym celu 30 odmian ziemniaka, by poddać je badaniom w eksperymentach szklarniowych.

Ostatecznym celem projektu jest określenie, które odmiany są lub nie są odporne na dane czynniki, a także dopasowanie poszczególnych typów do określonych warunków środowiskowych. Zapewni to producentom ziemniaków większą pewność co do upraw, a także zminimalizuje zagrożenie, które wypływa z nieustannie zmieniających się warunków klimatycznych.

Źródło: adapt.univie.ac.at / cordis.europa.eu

Related Posts

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności