Bardzo dobre ceny cebuli

Podczas trwającego dziś spotkania z firmą Bejo w Płonkowie w gminie Rojewo Ireneusz Ruciński reprezentujący tę firmę informował, że dobre ceny cebuli są obecnie w całej Europie. 

W Holandii cena cebuli wynosi obecnie 28–30 eurocentów/kg i nie powinna już się obniżyć. Na tę sytuację wpływa mniejsza produkcja cebuli na świecie. W Holandii i Anglii w tym roku powierzchnia uprawy cebuli jest mniejsza o ok. 10% niż w ubiegłym roku, a w Hiszpanii nawet o 15%. Ponadto szacowane plony też są niższe o co najmniej 10%. Niższe plony to głównie skutek upałów, jakie panowały w sezonie wegetacyjnym w Europie. Jakość tej cebuli nie jest najgorsza, ale notuje się duży udział cebuli drobnej. Natomiast w Indiach zbiory cebuli również są mniejsze, z powodu występujących tam powodzi. To wszystko powoduje, że cena cebuli powinna być wysoka zarówno jesienią, jak i po okresie przechowywania. Niestety nie wiadomo czy ta cena zrekompensuje koszty, jakie producenci będą musieli ponieść na przechowywanie cebuli.

Dziś podczas spotkania z producentami cebuli można było zobaczyć piękną kolekcję odmian z oferty Bejo. Dużym zainteresowaniem cieszyły się nowości tj. Hyfive, Hygate, Hysinger, Crocket, Venecia.

Według danych zebranych przez naszą redakcję, w Polsce jak na czas zbiorów cebuli cena jest dość wysoka i wynosi od 1,20 zł/kg w przypadku cebuli w żółtej łusce do 1,60 zł/kg – za odmiany w czerwonej łusce. W podwarszawskich Broniszach cena cebuli żółtej wynosiła dziś od 1,55 do 2,10 zł/kg, a czerwona od 2,50 do 3,00 zł/kg.

Fot. A. Pytkowska

Related Posts

  1. Kradzież płodów rolnych

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności