Bayer ma zgodę UE na przejęcie Monsanto

W środę 21 marca Komisja Europejska oficjalnie zgodziła się na przejęcie Monsanto przez firmę Bayer. Tym samym obie firmy są bliskie finalizacji transakcji.

Komisja Europejska postawiła kilka warunków – m.in. zastrzegła, że zgoda uzależniona jest od zbycia części aktywów Bayera na rzecz BASF. Bayer osiągnął już porozumienie w sprawie sprzedaży niektórych działów nasion i herbicydów za 5,9 mld EUR (7,2 mld USD) na rzecz BASF – decyzję w sprawie tej umowy KE ma podjąć do 16 kwietnia.

Chęć przejęcia Monsanto Bayer ogłosił w czerwcu 2016 roku, ale potrzebował na to zgody urzędów antymonopolowych wielu krajów. Wcześniej otrzymał taką zgodę m.in. od Chin oraz Brazylii, analizują sprawę urzędy m.in. amerykańskie i rosyjskie. Obie firmy mają nadzieję zakończyć te procesy w drugim kwartale 2018 roku.

Transakcja przejęcia Monsanto przez Bayera stworzy firmę kontrolującą jedną czwartą światowego rynku nasion i pestycydów i jest trzecią z wielkich fuzji firm agrochemicznych (po fuzjach Dow i DuPont oraz ChemChina i Syngenty). Za Monsanto Bayer zapłaci 62,5 mld dolarów.

mp

Źródło: Reuters

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności