AktualnościBiologiczna dezynfekcja podłoży. Nowy środek przetestowany

Biologiczna dezynfekcja podłoży. Nowy środek przetestowany

Producenci warzyw, ale także i truskawek, wkrótce będą mogli przestać się martwić o niszczące uprawy patogeniczne grzyby czy nicienie obecne w glebie. Pojawił się nowy biologiczny sposób dezynfekcji gleby. 

Nowe rozwiązanie to środek Herbie (granulat lub płyn), bazujący na bakteriach,  które niszczą m.in. spory szkodliwych grzybów w podłożu. Ważnym elementem środka jest materia organiczna (źródło węgla dla namnażania się bakterii). Po wprowadzeniu środka do wilgotnej gleby, przykrywa się ją plastikową folią, utrzymując temperaturę przynajmniej 16 stopni. W tym czasie bakterie oczyszczają podłoże. W zależności od temperatury i stopnia infekcji ‘kurację’ kończy się po okresie 1-8 tygodni.

Namnażające się na resztkach roślinnych bakterie szybko zużywają tlen potrzebny do przeżycia innych organizmów, a także wytwarzają toksyczne metabolity niszczące patogeny grzybowe w podłożu. Zastosowanie bakterii na dobrze nawodnioną glebę jest istotne, gdyż duża wartość wody w podłożu ogranicza zawartość w nim tlenu, a ponadto przyspiesza rozkład materii organicznej. Nieprzepuszczalne dla tlenu folie przykrywające glebę izolują podłoże od powietrza.

Herbie niszczy w glebie oprócz grzybów, także nicienie i szkodliwe owady. Stosowany jest w uprawie pomidorów, papryki, truskawek, szparagów oraz roślin ozdobnych – zarówno w uprawie polowej jak pod osłonami.

Koszt dezynfekcji (środek plus folia) to 2 euro/m2 w przypadku upraw np. pod osłonami. Na większych powierzchniach uprawy przy niższej dawce środka koszt dezynfekcji wynosi 1 euro/m2.

W badaniach przeprowadzonych we Włoszech dowiedziono skuteczność tej metody w eliminowaniu z podłoża takich patogenów jak: Ralstonia solanacearum, Verticillium dahliae, Sclerotinia sclerotiorum, Rhizoctonia tuliparum, Rhizoctonia solani AG3, Phytophtora fragarie, Fusarium oxysporum, Ditylenchus dipsaci, Globodera pallida, Meloidogyne fallax, Meloidogyne chitwoodi, Pratylenchus penetrans, Pratylenchus fallax.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Źródło: hortidaily, bodemresetten, CeRSAA

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl