Biologiczne zwalczanie PepMV

Dużym problemem w uprawie pomidorów pod osłonami jest wirus mozaiki pepino (PepMV). Objawy infekcji są bardzo zróżnicowane, np. pogięte wierzchołki roślin, nekrozy na liściach, plamy żółtaczkowe, silne mozaiki wierzchołków oraz marmurkowatość i pękanie owoców.

Firma Koppert Polska wprowadziła na rynek nowy preparat biologiczny V10 firmy Valto do zabezpieczania roślin przed wirusem wirusa PepMV, który zawiera dwa łagodne szczepy wirusa (VX1 i VC1). Zakażenie roślin tymi łagodnymi szczepami aktywuje niejako ich mechanizm obronny. W związku z tym przestają być one podatne na działanie agresywnych szczepów, które powodują znaczne straty produkcyjne i pogorszenie jakości owoców. Przy odpowiednio wczesnym jego zastosowaniu można przygotować rośliny na atak patogenu. Produkt należy stosować w maksymalnej dawce 0,8 l/ha lub 1 l/10 l wody (w stężeniu 10%) w połączeniu z 15 g karborundu na 1 l cieczy (zabieg wykonuje się poprzez wcieranie, po sadzeniu roślin). W kilka tygodni po zastosowaniu środka rośliny są chronione przed wirusem mozaiki pepino EU, LP i CH2, dodatkowo szczepionka tłumi objawy zakażenia szczepem US1 (CH1).

Tekst A. Wilczyńska
Film: Koppert Polska

*Opracowane na podstawie materiałów prasowych firmy Koppert

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności