yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościBób na rynkach hurtowych. Jak przedstawiają się ceny?

Bób na rynkach hurtowych. Jak przedstawiają się ceny? [19.08.2022]

Ciężko wskazać warzywo, na które nie oddziałują wysokie temperatury oraz susza… Bób zdaje się być jednak szczególnie narażony. W większości przypadków uprawy warzywa dobiegły końca, a produkt oferowany na rynku pochodzi już tylko z chłodni. Jak przedstawia się sytuacja?

Koszty produkcji, susza, bardzo wysokie temperatury oraz niedobór pracowników… Tak właśnie opisać można tegoroczny sezon m.in. bobu. Okoliczności niestety nie rozpieszczały producentów. Odzwierciedlenie wszystkich wspomnianych czynników znajdziemy obserwując aktualną sytuację na rynku. Ilość produktu znacząco się bowiem zmniejszyła. Co prawda wpłynęło to korzystnie na ceny, jednak wciąż nie jest to równoznaczne z brakiem jakichkolwiek problemów…

O czym mowa? Wysokie temperatury, które w dzień przekraczają granicę 30 stopni Celsjusza w dość dużym stopniu utrudniają handel. Tak jak wszyscy dobrze wiemy, bób to bardzo wrażliwy produkt. Aktualne warunki momentalnie wpływają na jego jakość. Istnieje więc konieczność stałego przechowywania warzywa w chłodniach czy pojazdach wyposażonych w izotermę. Wiąże się to z dodatkowymi utrudnieniami…

Wracając jednak do cen… W ostatnim czasie okazują się one bardziej satysfakcjonujące dla producentów. Wszyscy Ci, którzy oferują produkt na podwarszawskim rynku w Broniszach mogą oczekiwać stawek kształtujących się na poziomie 20,00 zł za kilogram. Nie jest to oczywiście regułą, gdyż znaczącą rolę odgrywa tu jakość. Zdarza się bowiem, że rolnicy otrzymają 18,00-19,00 zł za kilogram w przypadku, gdy jest ona niższa.

Zbliżoną sytuację możemy zaobserwować na rolno-spożywczym rynku hurtowym we Wrocławiu „Targpiast”. Idąc dalej, nieco wyższe ceny odnotowuje Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza w Poznaniu. Tamtejsi producenci oferują bób w 0,5 kilogramowych opakowaniach w cenie około 11,00 zł, czyli 22,00 zł za kilogram. Znacznie gorzej wypada natomiast łódzki rynek „Zjazdowa”. Górna granica stawek oferowanych producentom oscyluje bowiem w granicach 15,00 zł za kilogram. W przypadku nieco niższej jakości trzeba liczyć się z cenami niższymi o 2,00-3,00 zł.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl