• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościBrak środków ochrony roślin nie wynika tylko z obowiązujących zakazów…

Brak środków ochrony roślin nie wynika tylko z obowiązujących zakazów…

Wraz z biegiem lat dostępność niezbędnych środków ochrony roślin na rynku zaczyna maleć w coraz bardziej zatrważającym tempie. Pozostaje pytanie… Czy da się w tej kwestii coś zmienić?

Wielkopolska Izba Rolnicza otrzymała odpowiedź na pismo, które skierowała do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dokument był prośbą o dokonanie przeglądu dostępnych w Polsce środków ochrony roślin. W przypadku wycofywania określonych preparatów WIR wnioskowała o zaproponowanie w ich miejsce innych środków, które charakteryzowałyby się porównywalną skutecznością działania. Izba zwróciła szczególną uwagę na sytuacje, w których producenci spotykają się z brakiem dostępności środków, które zgodnie z prawem mogłyby być stosowane w określonych uprawach.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w odpowiedzi poinformowało z kolei, że sam proces rejestracji nowego środka ochrony roślin inicjowany jest z reguły na wniosek składany przez producenta środka, a więc to firma musi zwrócić się o dopuszczenie do obrotu danego środka lub rozszerzenie zakresu jego stosowania o określone uprawy i zwalczane patogeny.

Idąc dalej… Pula dostępnych środków zależy więc nie tylko od przepisów UE i listy substancji czynnych, które są zatwierdzone do stosowania w środkach, ale także od wyborów marketingowych producentów środków, którzy muszą podjąć decyzję o prowadzeniu odpowiednich badań, a następnie o złożeniu wniosku o rejestrację danego środka w określonym zastosowaniu lub o zastosowaniu jednej z dostępnych w przepisach możliwości, np. przeniesienia zezwolenia z innego Państwa Członkowskiego (wzajemne uznanie zezwolenia).

Ministerstwo podkreśla, że każdorazowo w przypadku zidentyfikowania konkretnych problemów zgłaszanych przez organizacje rolnicze, zwraca się do producentów środków o rozważenie możliwości rejestracji środków, które mogłyby zapełnić luki w ochronie, a następnie dokłada wszelkich starań, by wnioski dla takich środków traktować priorytetowo. Najbliższe duże spotkanie z przedstawicielami firm agrochemicznych – posiadaczy zezwoleń dla środków ochrony roślin odbędzie się w pierwszej połowie grudnia.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Podsumowując, niska dostępność środków ochrony roślin, które są kluczowe w walce zarówno z chorobami jak i szkodnikami, wynika z wielu czynników. Niewątpliwie najbardziej znaczącym jest prawo panujące w UE, które zakazuje stosowania poszczególnych substancji czynnych. Fakt ten jest coraz bardziej odczuwalny i nieraz straciliśmy z tego względu dostęp do skutecznych rozwiązań ochronnych. Niemniej, uwzględniając informacje przekazane przez MRiRW, istotne okazują się również decyzje podejmowane przez producentów owych preparatów.

Źródło: WIR


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl