yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościBrak warzyw w rosyjskich marketach

Brak warzyw w rosyjskich marketach

Od momentu inwazji Rosji na Ukrainę dotychczasowe kanały handlowe uległy znaczącym zmianom. Chcąc zmniejszyć udział Rosji w krajowych transakcjach, a także odciąć ją od finansowania, coraz więcej krajów wprowadza dotkliwe sankcje. Skutkiem niektórych z nich są niedobory warzyw na półkach sklepowych. Jak relacjonują sytuację rosyjscy handlowcy?

To co zawsze idzie w parze z niedoborem warzyw to wzrost ich cen. Nie inaczej jest w tym przypadku, szczególnie biorąc pod uwagę kapustę i marchew. Kraje, w których Rosja mogłaby upatrywać dostawy ratujące sytuacje, aktualnie nie są w stanie pomóc. Kapusta w Turcji, Egipcie czy Uzbekistanie nie jest jeszcze dojrzała. Jest to szansa dla lokalnych producentów. Ceny niewątpliwie wzrosną jeszcze bardziej a Ci, którzy wstrzymają się ze sprzedażą, zyskają całkiem sporo.

Jak więc prezentują się ceny? Mówiąc o okresie pomiędzy 1 a 27 marca możemy zaobserwować znaczące wzrosty. Jak informuje jeden z handlowców, w przypadku kapusty jest to 56%, marchew zdrożała o 47%, natomiast za buraki tamtejsi konsumenci zapłacą 62% więcej.

Rosyjski urząd statystyczny (Rosstat) podaje natomiast, że od końca lutego do 18 marca cena kapusty w sprzedaży detalicznej wzrosła o 11,14%, natomiast w przypadku marchwi było to 10,73%. Jeśli chodzi o Moskwę i tamtejsze sieci handlowe, stawki za kapustę wzrosły od 17 do 25% w okresie 25-30 marca. Koszty warzywa zamykają się w przedziale 4,63-6,76 zł. Mówiąc o marchwi podają zakres 11-22%, czyli 2,60-3,10 zł.

Co oznaczają te dane? Niewątpliwie, Rosja staje przed ryzykiem braku warzyw. Ceny jak i same doniesienia o ich braku nie są bezpodstawne. Niemniej, tamtejsze Ministerstwo Rolnictwa wyklucza taką opcję. Twierdzi, że import poszczególnych produktów do 20 marca br. wręcz wzrósł. W tej sytuacji należałoby wrócić do zagadnienia moralności państw handlujących z Rosją. Gdzieś sprzedać trzeba, jednak czy sprawca tak wielu nieludzkich wydarzeń to dobra opcja?

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: en.potatosystem.ru

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl