yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościBrexit. Już brakuje pracowników do zbioru warzyw

Brexit. Już brakuje pracowników do zbioru warzyw

Wielkiej Brytanii brakuje pracowników sezonowych do zbioru owoców i warzyw. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, producenctów czeka kryzys.

Wg badania przeprowdzonego przez NFU, liczba pracowników sezonowych przyjeżdzających do Wielkiej Brytanii do prac przy zbiorze warzyw i owoców zmniejszyła się w tym sezonie o 17 proc. Tylko w maju nieobsadzonych miejsc pracy w gospodarswach było 1500, a liczba powracających pracowników sezonowych spadła z 65 proc. do 33 proc. (od początku roku).

Co roku na Wyspach Brytyjskich w ogrodnictwie znajduje pracę ok. 80 tys. imigrantów zarobkowych, w tych z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy zatrudniaja się np. przy zbiorze owoców miękkich czy sałaty. Wg ekspertów winę za obecną sytuację ponosi spadek wartości funta, co wpływa na mniejszą opłacalność pracy na Wyspach Brytyjskich. Nie bez znaczenia jest też niepewność imigrantów odnośnie do sytuacji na brytyjskim rynku pracy po przeprowadzeniu procedury Brexit – czyli wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych.

Ocenia się, że brak rąk do pracy spowoduje znaczący wzrost cen świeżych warzyw i owoców, co dotknie konsumentów, natomiast producenci mogą zmagać się z poważnym kryzysem wywołanym przez brak pracowników – podaje hortibiz i freshplaza.

 

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl