yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościW Broniszach coraz więcej krajowych nowalijek

W Broniszach coraz więcej krajowych nowalijek

Jak informuje Rynek Hurtowy Bronisze, z polskich nowalijek brakuje tylko rzodkiewek. Obecnie sprzedawane pochodzą z importu, ceny w ofercie hurtowej od 1 zł do 1,60 zł za pęczek. Z krajowych wczesnych warzyw produkowanych pod osłonami są ogórki, pomidory, szczypiorek, natka pietruszki, sałata.

Większość nowalijek jest tańsza niż w ubiegłym roku – jest to zasługa dość łagodnej zimy i niższych kosztów produkcji pod osłonami.

W ofercie hurtowej Rynku w Broniszach pomidory malinowe produkcji polskiej sprzedawane są w cenie od 11 do 20 zł, pomidory czerwone od 10 do 15 zł, ale dostawy jeszcze są niewielkie. Sporo jest pomidorów z importu, znacznie tańszych, od 5 do 7 zł za kilogram, sprowadzanych m.in. z Hiszpanii i Turcji. Sprzedawane są w opakowaniach po 6 kg.

Pomimo rosnących dostaw krajowych ogórków szklarniowych w ofercie nadal są importowane, które ze względu na niższą cenę także znajdują nabywców. Sporo jest także ogórków tzw. do kiszenia. Ceny w ofercie hurtowej oscylują wokół 9 zł za kilogram (opakowania po 5 kg), ale gdyby ktoś chciał mieć na Święta Wielkanocne ogórki małosolne, to można je zrobić – jest z czego.

Wprawdzie poprzedni tydzień był dość chłodny i spowodował zatrzymanie obniżek cenowych na nowalijki, ale jest normalną tendencją jest, że ceny warzyw spod osłon spadają, rosną natomiast ceny warzyw z produkcji poprzedniego roku.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W porównaniu z 10 tygodniem 2017 roku, cebula w ofercie hurtowej zdrożała o 1/3 i jest sprzedawana w cenie od 45 do 85 groszy za kilogram (worki po 15 kg), marchew w cenie od 1 zł do 1,50 zł za kilogram – to oznacza wzrost około 60%, porównując do ceny sprzed roku. Korzenie pietruszki są dwukrotnie droższe w porównaniu do 2017 r, ich cena hurtowa waha się od 3,85 do 5 zł za kilogram. Powodem takiego wzrostu cen ubiegłorocznych korzeni są m.in. niższe plony warzyw oraz dość niekorzystne warunki podczas zbioru, co skutkuje trudnościami w dobrym przechowaniu korzeni i większymi stratami przechowalniczymi.

Staniały krajowe ziemniaki. W ofercie hurtowej są w cenie od 45 do 55 groszy za kilogram (worki po 15 kg). W podobnej cenie są pochodzące z ubiegłorocznych zbiorów ziemniaki importowane z Beneluxu. Oczywiście nadal są w ofercie tzw. młode ziemniaki sprowadzane z Egiptu, Cypru i Francji w cenie od 1,8 zł do 2,7 zł za kilogram (worki po 10 kg).

Źródło: Rynek Hurtowy Bronisze

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl