yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościBrytyjczycy rezygnują z sadzenia rozsady

Brytyjczycy rezygnują z sadzenia rozsady

Dużo się dziś mówi o tym, że obecne warunki spowodują wymarcie wielu gospodarstw. Niestety, w coraz to większej ilości regionów prognoza zaczyna się spełniać. Przykładem są producenci z Wielkiej Brytanii. Jednak na świecie nie są oni wyjątkiem…

60-70 procent – tylu brytyjskich warzywników nie posadziło jeszcze rozsady. Zwykle robią to już w styczniu, jednak w tym sezonie koszty energii są zbyt duże. Finansowo sadzenie po prostu nie ma sensu, mówi sekretarz jednego ze stowarzyszeń producentów Lea Valley. Część producentów myśli o rozpoczęciu w przyszłym miesiącu, jednak na tą chwilę niewiadoma, którą są wciąż zmieniające się ceny gazu, stanowi zbyt duże ryzyko.

Detaliści wychodzą z założenia, że jeśli mogą kupić produkt taniej z zagranicy, nie będą płacić większej stawki lokalnym rolnikom. Dalszy rozwój wymaga większej ceny za wytworzone plony, jednak supermarkety nie chcą brać w tym udziału. Puste półki w sklepach to widok, do którego będzie trzeba się przyzwyczaić – dla wielu producentów aktualne ceny nie będą wystarczające biorąc pod uwagę rosnące koszty produkcji.

Warto zaznaczyć, że nawet gdyby ceny gazu były bardziej przystępne, wciąż trzeba liczyć się z pozyskaniem siły roboczej. Jest to duży problem na wzgląd wprowadzonych limitów. Brytyjczycy, mimo wielu wolnych miejsc pracy, nie chcą pracować w rolnictwie. Zaledwie 22% dorosłych rozważałoby taką możliwość – a to tylko intencje.

Jakie rozwiązania proponują tamtejsi rolnicy? Przede wszystkim zniesienie podatków i akcyzy na energię. Jak podają, sytuacja jest dla nich niemożliwa do utrzymania. Ponadto uważają, że obecny system pozwoleń na pracę nie działa. Konieczne jest obniżenie kosztów, a także poszerzenia liczby wydawanych wiz.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Podjęte środki nie uratują plonów w tym roku. Jeśli uprawa ruszy, nastąpi to dopiero w kwietniu, a i tak kierunki produkcji będą ograniczone. Brytyjscy rolnicy podkreślają, że już od kilku lat, z sezonu na sezon liczą na lepsze warunki.

 

Źródło: agf.nl

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl