Budowa gazociągu Polska-Litwa odbiła się na rolnikach…

Fot. Gaz-system.pl

Szerokie, rozkopane pasma ziemi na wielu polach uprawnych, czyli… Budowa gazociągu Polska-Litwa w latach 2020-2022. Jak się okazuje, niedługo po zakończeniu prac, dostrzeżono pewne nieprawidłowości.

Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej, realizując wniosek Rady Powiatowej PIR w Siemiatyczach, zwrócił się do Krajowej Rady Izb Rolniczych o wsparcie w kwestii nieprawidłowości po budowie gazociągu Polska-Litwa w latach 2020-2022. Jak relacjonuje Izba, otrzymuje ona zgłoszenia od poszkodowanych rolników, u których na działkach były prowadzone prace związane z budową rurociągu. Prace te zostały zakończone, jednak nie został przywrócony pierwotny stan gleby.

Gleba w pasie budowy o szerokości ok. 28 m, mimo wykonywanych z trudnością zabiegów agrotechnicznych, pozostaje nieprzepuszczalna. Brak jest warstwy organicznej lub jest przemieszana z gliną. W konsekwencji stojąca woda uniemożliwiła uprawę lub znacząco zmniejszyła plony. Rolnicy kolejny rok ponoszą straty w związku z budową rurociągu. Z tego względu zwracają się z prośbą o ocenę struktury gleby oraz odszkodowania związane z obniżeniem jakości uprawianych gruntów.

Uwzględniając powyższe, Podlaska Izba Rolnicza prosi o podjęcie stosownych działań, które będą miały na celu rozwiązanie problemu. Pozostaje jednak pytanie… Czy rząd rzeczywiście zajmie się ową kwestią? Niejednokrotnie byliśmy już bowiem świadkami podobnych sytuacji, w których pod pretekstem dobra ogółu, straty ponosili producenci. Niestety, uzyskanie rekompensat wiązało się z długoletnią walką na drodze sądowej…

Źródło: PIR
Fot. www.gaz-system.pl

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności