yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościBudowa gazociągu Polska-Litwa odbiła się na rolnikach...

Budowa gazociągu Polska-Litwa odbiła się na rolnikach…

Szerokie, rozkopane pasma ziemi na wielu polach uprawnych, czyli… Budowa gazociągu Polska-Litwa w latach 2020-2022. Jak się okazuje, niedługo po zakończeniu prac, dostrzeżono pewne nieprawidłowości.

Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej, realizując wniosek Rady Powiatowej PIR w Siemiatyczach, zwrócił się do Krajowej Rady Izb Rolniczych o wsparcie w kwestii nieprawidłowości po budowie gazociągu Polska-Litwa w latach 2020-2022. Jak relacjonuje Izba, otrzymuje ona zgłoszenia od poszkodowanych rolników, u których na działkach były prowadzone prace związane z budową rurociągu. Prace te zostały zakończone, jednak nie został przywrócony pierwotny stan gleby.

Gleba w pasie budowy o szerokości ok. 28 m, mimo wykonywanych z trudnością zabiegów agrotechnicznych, pozostaje nieprzepuszczalna. Brak jest warstwy organicznej lub jest przemieszana z gliną. W konsekwencji stojąca woda uniemożliwiła uprawę lub znacząco zmniejszyła plony. Rolnicy kolejny rok ponoszą straty w związku z budową rurociągu. Z tego względu zwracają się z prośbą o ocenę struktury gleby oraz odszkodowania związane z obniżeniem jakości uprawianych gruntów.

Uwzględniając powyższe, Podlaska Izba Rolnicza prosi o podjęcie stosownych działań, które będą miały na celu rozwiązanie problemu. Pozostaje jednak pytanie… Czy rząd rzeczywiście zajmie się ową kwestią? Niejednokrotnie byliśmy już bowiem świadkami podobnych sytuacji, w których pod pretekstem dobra ogółu, straty ponosili producenci. Niestety, uzyskanie rekompensat wiązało się z długoletnią walką na drodze sądowej…

Źródło: PIR
Fot. www.gaz-system.pl

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl