yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościBurza wokół ryneczków i targowisk - te w Poznaniu nadal będą działać

Burza wokół ryneczków i targowisk – te w Poznaniu nadal będą działać

Ubiegły tydzień stał pod znakiem sporów o handel bazarkowy, który jest źródłem utrzymania dla drobnych handlowców, jak i istotnym rynkiem zbytu dla producentów warzyw i owoców. Zamieszanie wokół tego tematu dobrze ilustruje przykład Poznania.

20 marca do Prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka dotarło pismo od Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego nakazujące bezwzględne zamknięcie wszystkich miejsc sprzedaży z punktów otwartych (stragany, kramy na wolnej przestrzeni) zlokalizowanych na targowiskach […]. Powyższy zakaz handlu nie dotyczył obiektów o infrastrukturze zamkniętej tj. budynków stałych (zlokalizowanych na targowiskach). 

Co ciekawe decyzje dotyczące funkcjonowania targowisk w różnych polskich miastach były sprzeczne. Na przykład Gdańsku czy Warszawie służby sanitarne nie nakazały zaprzestania handlu na świeżym powietrzu. 

W środę interweniował w tej sprawie minister rolnictwa Jan Ardanowski. – W trosce o umożliwienie konsumentom dostępu do dobrej, polskiej żywności, zachowanie bytu rolników i sprzedawców, apeluję do samorządów o niezamykanie targowisk i bazarów. Uważajmy na siebie i innych, ale też wspierajmy się – zaapelował minister.

Dodał też, że targowiska to miejsce pracy wielu osób, do których docierają produkty od rolników, mających dziś ograniczony zbyt z powodu zamknięcia barów, restauracji czy stołówek.

Tego samego dnia na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawił się komunikat z zaleceniami dotyczącymi funkcjonowania targowisk w okresie pandemii koronawirusa. Nie w nim jednak ani słowa o konieczności zamykania targowisk.

Zalecenia rozesłano powiatowym inspektorom nadzoru sanitarnego, te z kolei przekażą je samorządom. To one będą decydować o tym czy stragany będą w obecnych warunkach funkcjonować, czy nie – tłumaczy Andrzej Trybusz, Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Jakie wymagania muszą spełniać kupcy i zarządcy targowisk i ryneczków? Według GIS należy:

  • stosować właściwą higienę rąk,
  • stosować higienę kaszlu i oddychania,
  • stosować zasady bezpieczeństwa żywności – restrykcyjnie i z pełną świadomością,
  • ograniczyć bliski kontakt z każdą osobą, która ma objawy chorobowe ze strony układu oddechowego,
  • zachować bezpieczną odległość klient-klient, klient-sprzedawca, sprzedawca-sprzedawca (min. 1,5 metra),
  • w miarę możliwości korzystać głównie z płatności bezgotówkowych.

– Oczekujemy od rządu i państwowych instytucji czytelnych komunikatów. Nie może być tak, że jednego dnia otrzymujemy pismo o wstrzymaniu handlu, a kolejnego dowiadujemy się o tym, że taka możliwość istnieje – mówi Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.- Z jednej strony walczymy o zdrowie, z drugiej o miejsca pracy. Dla mnie zupełnie niezrozumiałe jest podtrzymywanie handlu w marketach, a zakazywanie na straganach – dodaje.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Targowiska i ryneczki w Poznaniu nadal będą funkcjonować o czym podczas piątkowej wideokonferencji poinformował Jacek Jaśkowiak.

źródło – Głos Wielkopolski

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl