Cały łańcuch dostaw owoców i warzyw zgromadzi się na targach Macfrut 2022

W dniach od 4 do 6 maja międzynarodowe targi sektora owocowo-warzywnego powrócą do Centrum Wystawienniczego w Rimini. Udział w nich weźmie 800 wystawców i 500 akredytowanych kupców, a także czołowi gracze z branży. 

Jak informowali organizatorzy targów, cały łańcuch dostaw owoców i warzyw spotka się na międzynarodowych targach sektora owocowo-warzywnego Macfrut ponownie w Rimini w terminie majowym. Impreza ta cieszy się niesłabnącym powodzeniem, z taką samą liczbą uczestników jak w zeszłym roku – ostatnia edycja odbyła się we wrześniu, zaledwie osiem miesięcy temu – i pomimo faktu, że sytuacja jest obecnie bardzo niepewna. Jest to niezwykły wynik, który nagradza “różnorodność” tych targów, których siła tkwi w trzech atutach: Biznes, Wiedza i Doświadczenie.  

Od 4 do 6 maja 2022 r. w Centrum Expo w Rimini zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z propozycjami ponad 800 wystawców reprezentujących cały łańcuch dostaw (produkcja, technologie, opakowania, logistyka i usługi), przy czym prawie 25% uczestników będzie pochodziło z zagranicy. Na dzień dzisiejszy swój udział potwierdziło ponad 500 międzynarodowych kupców akredytowanych we współpracy z Ice-Agenzia – Włoską Agencją Handlową. Ponadto w ciągu trzech dni zaplanowano około 80 wydarzeń, a także testy techniczne w terenie, co świadczy o tym, że targi są katalizatorem treści: są one wynikiem pracy zespołowej, w której uczestniczą firmy, instytucje i dostawcy wiedzy, tacy jak uniwersytety i ośrodki badawcze (w szczególności Ismea – Instytut Usług dla Rynku Rolno-Spożywczego).

Odzwierciedla to sytuację branży, która zakończyła rok 2021 z rekordowym eksportem w wysokości 5,5 mld euro (+6%) i bilansem handlowym wynoszącym ponad 1 mld euro (źródło: Ice-Agenzia – Włoska Agencja Handlu). Wśród włoskiego eksportu rolno-spożywczego owoce i warzywa zajmują drugie miejsce, a za nimi plasuje się tylko wino (7,1 mld euro). Włoskie owoce i warzywa stanowią 25,5% krajowej produkcji rolnej i są warte ponad 15 miliardów euro, a działalność rolniczą prowadzi około 300 000 przedsiębiorstw rolnych.

Wiele nowości na targach Macfrut 2022

Targi będą miały strukturę obejmującą odrębne obszary obejmujące różną tematykę, które będą koordynowane przez zespoły ekspertów.

Po pierwsze, Międzynarodowe Sympozjum Czereśniowe, będące hołdem dla symbolicznego owocu tej edycji: czereśni. Sympozjum odbędzie się pierwszego dnia targów Macfrut i zgromadzi czołowych światowych ekspertów w dziedzinie uprawy czereśni (4 maja), połączone z dyskusjami pomiędzy najważniejszymi przedstawicielami branży (5 maja) oraz dwiema wycieczkami terenowymi, podczas których uczestnicy będą mieli okazję odwiedzić największych producentów czereśni (w rejonie Ceseny i w Vignoli). Sympozjum poprzedzi Międzynarodowa Szkoła Wiosenna, wyjątkowe wydarzenie organizowane przez Uniwersytet Boloński, Uniwersytet w Modenie i Reggio Emilia oraz Politechnikę Marche, które odbędzie się 2 i 3 maja w uniwersyteckim ośrodku wypoczynkowym w Bertinoro.

Targi będą również gościć pierwszą w Europie wystawę poświęconą przyprawom, ziołom leczniczym i aromatycznym: Spices & Herbs Global Expo, najnowszy dodatek do oferty firmy Macfrut, który zadebiutuje z ponad 50 wystawcami reprezentującymi cały łańcuch dostaw, od produktów polowych po produkty suszone i przetworzone. W tej strefie odbędzie się bogaty program wydarzeń, spotkań, pokazowych sesji gotowania i aromatycznych aperitifów. Wszystko to będzie się kręcić wokół niezwykle dynamicznego sektora, jakim jest światowy rynek przypraw, którego wartość wynosi 18-20 miliardów dolarów, a szacowany roczny wskaźnik wzrostu wynosi około 4-5%. Stale rośnie również produkcja przypraw – w ciągu ostatnich kilku lat przekroczyła ona 13 mln ton. Wystawa organizowana jest we współpracy z Cannamela, Fippo (Włoską Federacją Producentów Roślin Leczniczych) oraz magazynem Erboristeria Domani, pełniącym rolę partnera technicznego.

Podczas trzeciej edycji Kongresu Owoców Tropikalnych, która odbędzie się w piątek 6 maja, w centrum uwagi znajdzie się owoc egzotyczny, a mianowicie awokado, co będzie okazją do dyskusji między specjalistami z całego świata. Kongres, w którym wezmą udział eksperci, kupcy i producenci międzynarodowi, poświęcony będzie trendom rynkowym i konsumpcyjnym, technologiom i strategiom sprzedaży, ze szczególnym uwzględnieniem awokado. W rzeczywistości konsumpcja awokado we Włoszech wzrosła o 20%, co stanowi część ogólnego trendu, w którym konsumpcja owoców tropikalnych wzrosła o 45-50% w latach 2017-2020. Kongres Owoców Tropikalnych jest koordynowany przez firmę Ncx Drahorad. 

Obszar wystawienniczy, dyskusje techniczne przy okrągłym stole oraz nagrody za najbardziej znaczące innowacje: oto, co ma do zaoferowania zbliżająca się impreza Biosolutions International Event, międzynarodowa wystawa poświęcona naturalnym produktom ochrony roślin, odżywiania roślin i biostymulacji. Firma Agri2000 będzie koordynować ten obszar. 

Na targach Macfrut, tak zwane rozwiązanie polowe Macfrut będzie obejmowało kilka dynamicznych obszarów. W halach centrum wystawowego znajdzie się pole testowe o powierzchni 1600 metrów kwadratowych, na którym zaprezentowane zostaną główne technologie stosowane w uprawie czereśni, takie jak systemy nawadniające, systemy osłonowe i czujniki. CER (Canale Emiliano Romagnolo) we współpracy z ANBI (National Association of Land Reclamation) stworzy Acquacampus – strefę poświęconą oszczędzaniu wody. 

Będzie również dodatkowa strefa Smart Agriculture, utworzona we współpracy z Ri.Nova, gdzie zostaną zaprezentowane najnowsze innowacje 4.0, w tym drony, roboty i czujniki polowe. 

Wielu zagranicznych uczestników

Po raz kolejny, pomimo niepewnych czasów, spodziewanych jest wielu zagranicznych uczestników – nawet więcej niż w zeszłym roku – którzy będą stanowić prawie 25% wystawców. Na szczególną uwagę zasługują tereny wystawowe następujących krajów: Uzbekistanu, Indonezji, Wietnamu, Bośni, Turcji, Grecji, Dominikany, Chile, Kuby i Wenezueli, które wezmą udział w targach po raz pierwszy.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje kontynent afrykański, który zawsze był bardzo dobrze reprezentowany na targach Macfrut, gdyż w tym roku będzie obecnych wiele krajów afrykańskich: Angola, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kamerun, Senegal, Ghana, Mali, Kenia, Uganda, Tanzania, Etiopia, Somalia, Zambia i Zimbabwe. Jedną z tegorocznych nowości jest program Dni Afryki, na który składają się trzy dni wydarzeń: Ogólny Stan Owoców i Warzyw, sesja poświęcona współpracy włoskiej w agrobiznesie z prezentacją projektów AICS w Afryce oraz wydarzenia organizowane przez każdy z uczestniczących krajów afrykańskich. Dni Afryki odbędą się we współpracy z włoskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej, AICS (Włoską Agencją Współpracy na rzecz Rozwoju), ICE-Agenzia – Włoską Agencją Handlu oraz UNIDO (Organizacją Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego), we współpracy z Confindustria Assafrica & Mediterraneo.

 

Należy dodać, że potwierdzono również program przyjazdów dla zagranicznych nabywców, organizowany we współpracy z ICE-Agenzia – Włoską Agencją Handlową oraz poprzez sieć zagranicznych agentów firmy Macfrut, w którym zarejestrowało się już ponad 500 akredytowanych nabywców. Wśród nich jest duża liczba importerów i dużych detalistów z krajów Zatoki Perskiej i krajów Europy Wschodniej. 

Targi Macfrut organizowane są przez Cesena Fiera i odbędą się w Centrum Expo w Rimini w dniach 4-5-6 maja 2022 r. w godzinach 9.30-18.00. 

 

Źródło: www.macfrut.com

 

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności