Cebula bez tajemnic

Tradycyjnie, jak co roku, na początku sezonu firma Hazera zorganizowała dwa spotkania dla producentów cebuli. Pierwsze odbyło się 8 stycznia na Kujawach, a drugie – 9 stycznia w Wielkopolsce. Obydwa szkolenia cieszyły się sporym zainteresowaniem, ponieważ poruszano wiele interesujących kwestii związanych z uprawą tego warzywa.

Piotr Manista z firmy Hazera przedstawił informacje z rynku cebuli. Przekazywał, że w całej Europie w 2018 r. areał uprawy cebuli był mniejszy niż w roku 2017, a ponadto plony w porównaniu ze średnimi wieloletnimi były niższe o prawie 20%. Mało cebuli na europejskich rynkach to wynik suszy i mniejszych zasiewów. Dla przykładu prelegent podał, że w Holandii zapasy cebuli o tej porze wynoszą 860 tys. t, podczas gdy zwykle mieli ponad 1 mln t. Jedynie w Hiszpanii produkcja cebuli była na poziomie zbliżonym do lat ubiegłych, ale ich cebule nie nadają się do długiego przechowywania i transportowania. Prognozuje się, że ceny cebuli w najbliższym czasie nie powinny się obniżyć. To daje nadzieję na dobre ceny na cebule wczesne.

Wiesław Jakubowski przedstawił ofertę odmian cebuli z firmy Hazera. Polecał m.in. odmiany w typie Rijnsburger: wczesną Fasto F1 – najwcześniejszy Rijnsburger w ofercie, polecany również do uprawy rozsady. Niestety jest ograniczona ilość nasion. A także znane już na rynku odmiany: Centro F1, Firmo F1, Dormo F1 oraz Retano F1 – o czerwonej łusce. Z odmian w typie hiszpańskim zachęcał do uprawy Valentino, a z amerykańskich – Meranto F1 oraz ustaloną Franzisco. Wspomniał również o odmianach o białej łusce – Venus F1 i Maxia F1, a także o odmianie w typie hiszpańskim, ale o czerwonej łusce – Red Mech.

Piotr Borczyński Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, z oddziału w Zarzeczewie mówił o problemach w uprawie cebuli w 2018 r. Do jednego z najpoważniejszych zaliczył Stemphylim, a także fuzarium i różowienie korzeni. W przypadku Stemphylium zaznaczył, że infekcje następują coraz wcześniej, już nawet na początku maja. Do ograniczania tej choroby polecał mankozeb z dodatkiem siarczanu magnezu, a interwencyjnie prepararty: Signum, Luna Experience oraz Scorpion z dodatkiem siarczanu magnezu. W przypadku problemów z chorobami odglebowami należy przestrzegać płodozmianu. Ograniczenie tych chorób może wspomagać preparat Polyversum WP, a także zabiegi fosforynem potasu. Ponadto informował on o herbicydach dostępnych w uprawie cebuli. Z nowości prelegent scharakteryzował działanie preparatów Wing P oraz Bandur.

Maciej Wita z BASF informował  głównie o nowym rozwiązaniu w cebuli – Wing-P. Rekomendował stosowanie tego preparatu w dawkach dzielonych, zależnie od faz rozwojowych cebuli. Pierwszy zabieg polecał od fazy pierwszego liścia właściwego. Podkreślił, że decydując się na zabiegi tym środkiem, trzeba dostosować jego dawkę do zastosowanej wcześniej w danej uprawie pendimetaliny. Ponadto wspomniał również o herbicydzie Stomp Aqua do standardowej ochrony przedwschodowej. Spośród fungicydów z oferty firmy BASF prelegent wymienił: Cabrio Duo na mączniaka rzekomego w cebuli, Signum 33 WG – w ochronie przeciwko alternariozie i Stemphylium.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

O nawozach dolistnych z oferty firmy Caldena mówił Grzegorz Osiński. Wyjaśniał on m.in. funkcje siarki i magnezu w roślinie. Rekomendował do stosowania w cebuli nawóz granulowany MacroSpeed Green zawierający MgO 25% oraz SO2 – 50%. Polecał również serię nawozów dolistnych Agravita, która zawiera pakiet dla producentów cebuli.

Spotkanie w Wielkopolsce zakończył wykład Daniela Babija z Grupy Mularski, który oprócz oferty firmy zachęcał do wypróbowania produkcji cebuli z rozsady, jako alternatywy do uprawy cebuli z dymki. Dystrybucją rozsady cebuli z firmy Mularski zajmuje się również firma DNK – Dystrybucja Nasion Radosław Koberski.

Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności