yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościCebula na Filipinach, czyli luksus nie dla wszystkich…

Cebula na Filipinach, czyli luksus nie dla wszystkich…

Ostatnie miesiące okazały się wyjątkowe dla cebuli. W wielu krajach niższa podaż oraz wysoki popyt na warzywo znalazły bowiem odzwierciedlenie we wzroście cen. Na szczególną uwagę zasługują tutaj Filipiny, gdzie produkt stał się luksusem, na który nie każdy może sobie pozwolić…

Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy, cebula osiąga aktualnie zdecydowanie wyższe ceny niż w poprzednich latach. Wynika to rzecz jasna z trudnych warunków klimatycznych, z którymi przyszło się nam zmierzyć w ubiegłym sezonie. Uprawy nieustannie narażone były na wysokie temperatury i utrzymującą się suszę, co znalazło odzwierciedlenie w niższej podaży. Warto ponadto podkreślić, że producenci musieli zmierzyć się także z rekordowym wzrostem kosztów produkcji, co zminimalizowało zysk płynący z wyższych stawek uzyskiwanych jako wynagrodzenie.

W ramach porównania… Przyjrzyjmy się sytuacji na rynku cebuli w nieco bardziej odległym zakątku świata, czyli na Filipinach. W tamtejszych stronach niedobór warzywa również wpłynął na wzrost cen. Adekwatnie do krajów Europy, niższa podaż także wywołana była kataklizmami pogodowymi, mianowicie tajfunami. Warto uwzględnić, że tropikalny klimat pozwala na produkcję tylko raz w roku. Zapasy są zazwyczaj wykorzystywane lub psują się przed kolejnymi zbiorami. Co jednak, gdy ich nie ma? Odpowiedzią mógłby być import, jednak złe podejście do sytuacji doprowadziło do opóźnień.

Znaczące okazało się także podejście lokalnych spekulantów, którzy w dużym stopniu manipulowali rynkiem. Początkowo cebula była przez nich gromadzona, aby później mogli odsprzedać ją w wyższych cenach. W teorii produkcja warzywa na Filipinach jest wystarczająca, aby pokryć zapotrzebowanie w kraju, które wynosi średnio 2,34 kg na mieszkańca. Niemniej, uwzględniając powyższe czynniki, niedobór w ostatnich miesiącach stawał się coraz bardziej odczuwalny, natomiast utrzymujący się popyt pozwolił na sprzedaż w zdecydowanie wyższych cenach.

Ile więc produkt kosztuje na Filipinach? Stawki za kilogram oscylują na poziomie niemal 15 dolarów. Uwzględniając aktualne notowania daje nam to około 65 zł. Co ciekawe taki stan rzeczy przyczynił się do zmian w wielu branżach. Restauracje, które wykorzystywały produkt w swoich daniach, zostały zmuszone go usunąć. Idąc dalej, znacząca część rodzin, co jest zjawiskiem oczywistym, przestała go kupować. To jednak nie wszystko. Cebula znalazła także zastosowanie w bukietach ślubnych i co więcej… Stała się środkiem płatniczym, który zaproponowano klientom jednego ze sklepów meblowych.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Czy więc ceny w krajach Europy, uwzględniając powyższe, można nazwać wysokimi?

Źródło: kazakh-zerno.net

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl