yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCebulowe szaleństwo ogarnęło Europę

Cebulowe szaleństwo ogarnęło Europę

W ostatnim czasie w mediach dużo się mówi o cenach cebuli, które w ostatnim czasie biją rekordy. A jak jest w rzeczywistości?

Trochę danych statystycznych

Według danych ARiMR w 2022 r. w Polsce cebulę uprawiano na powierzchni 20 280 ha. W porównaniu do roku ubiegłego szacuje się mniejsze areały zasiewów o ok. 3%, ale za to był wyższy plon o 4%. Najwięcej gospodarstw zajmujących się uprawą tego gatunku występuje w województwach kujawsko-pomorskim (7606 ha), wielkopolskim (4598 ha), mazowieckim (2013 ha). Co do zbiorów, to w tym roku zebraliśmy 644 tys. cebuli. To daje średnio 32 tony z hektara. Dla porównania powierzchnia uprawy cebuli w Holandii w 2022 r. wynosiła 27,4 tys. ha, i zebrano tam ok. 1,2 mln t cebuli (średnio 44 t/ha).

Czy ceny cebuli są rzeczywiście rekordowe?

Na chwilę obecną ceny cebuli w hurtowniach oscylują na poziomie 1,8-2 zł/kg. Z kolei patrząc analogicznie do ub.r., o tej porze cena była o połowę niższa (0,9-1 zł/kg). Z kolei handel cebulą obraną jest dobrze oceniany przez producentów. W tym przypadku ceny hurtowe są na poziomie 2,7-2,8 zł/kg – dla porównaniu rok temu o tej porze, ceny były o 1 zł niższe. Jak podaje “Rzeczpospolita” to najwyższe ceny od 2004 r. Ale dobrze wiemy, jaka była wartość nabywcza pieniądza w 2004 r., a jaka jest obecnie. Ceny są na dobrym poziomie, ale czy to są rekordowe wartości? Przypominamy, jak koszty produkcji poszybowały w górę – rolnicy o tym wiedzą, ale konsument nie do końca “czuje” z jakimi wyzwaniami borykają się obecnie producenci warzyw. 

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Sytuacja cenowa cebuli 2022/2023 wynika przede wszystkim z dużych braków tego warzywa na rynku europejskim oraz kryzysem wojennym na Ukrainie. Susze spowodowały ubytek podaży u głównych producentów w UE, w tym w Hiszpanii, Francji i we Włoszech. Skok eksportu do Ukrainy spowodował, że sprzedaż z Polski od lipca do października 2022 r. wzrosła aż o 60 proc. z roku na rok. Świat kupił od Polski aż o 41 proc. więcej cebuli.

Jak szacują analitycy w 2023 r. areał zasiewów cebul w Polsce będzie wyższy o 5-10%. Bardzo duże zainteresowanie obserwuje się w uprawie cebuli w typie hiszpańsko-amerykańskim, które wyróżniają się mocnym systemem korzeniowym oraz nieco wyższym plonem w porównaniu do Rijnsburgerów. A jaki to będzie sezon? Czas pokaże…

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl