Cebulowe szaleństwo ogarnęło Europę

W ostatnim czasie w mediach dużo się mówi o cenach cebuli, które w ostatnim czasie biją rekordy. A jak jest w rzeczywistości?

Trochę danych statystycznych

Według danych ARiMR w 2022 r. w Polsce cebulę uprawiano na powierzchni 20 280 ha. W porównaniu do roku ubiegłego szacuje się mniejsze areały zasiewów o ok. 3%, ale za to był wyższy plon o 4%. Najwięcej gospodarstw zajmujących się uprawą tego gatunku występuje w województwach kujawsko-pomorskim (7606 ha), wielkopolskim (4598 ha), mazowieckim (2013 ha). Co do zbiorów, to w tym roku zebraliśmy 644 tys. cebuli. To daje średnio 32 tony z hektara. Dla porównania powierzchnia uprawy cebuli w Holandii w 2022 r. wynosiła 27,4 tys. ha, i zebrano tam ok. 1,2 mln t cebuli (średnio 44 t/ha).

Czy ceny cebuli są rzeczywiście rekordowe?

Na chwilę obecną ceny cebuli w hurtowniach oscylują na poziomie 1,8-2 zł/kg. Z kolei patrząc analogicznie do ub.r., o tej porze cena była o połowę niższa (0,9-1 zł/kg). Z kolei handel cebulą obraną jest dobrze oceniany przez producentów. W tym przypadku ceny hurtowe są na poziomie 2,7-2,8 zł/kg – dla porównaniu rok temu o tej porze, ceny były o 1 zł niższe. Jak podaje “Rzeczpospolita” to najwyższe ceny od 2004 r. Ale dobrze wiemy, jaka była wartość nabywcza pieniądza w 2004 r., a jaka jest obecnie. Ceny są na dobrym poziomie, ale czy to są rekordowe wartości? Przypominamy, jak koszty produkcji poszybowały w górę – rolnicy o tym wiedzą, ale konsument nie do końca “czuje” z jakimi wyzwaniami borykają się obecnie producenci warzyw. 

Sytuacja cenowa cebuli 2022/2023 wynika przede wszystkim z dużych braków tego warzywa na rynku europejskim oraz kryzysem wojennym na Ukrainie. Susze spowodowały ubytek podaży u głównych producentów w UE, w tym w Hiszpanii, Francji i we Włoszech. Skok eksportu do Ukrainy spowodował, że sprzedaż z Polski od lipca do października 2022 r. wzrosła aż o 60 proc. z roku na rok. Świat kupił od Polski aż o 41 proc. więcej cebuli.

Jak szacują analitycy w 2023 r. areał zasiewów cebul w Polsce będzie wyższy o 5-10%. Bardzo duże zainteresowanie obserwuje się w uprawie cebuli w typie hiszpańsko-amerykańskim, które wyróżniają się mocnym systemem korzeniowym oraz nieco wyższym plonem w porównaniu do Rijnsburgerów. A jaki to będzie sezon? Czas pokaże…

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności