yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCena pietruszki wzrośnie już po majówce. Sprawdź, ile będzie kosztował kilogram

Cena pietruszki wzrośnie już po majówce. Sprawdź, ile będzie kosztował kilogram

Historycznie wysokie ceny pietruszki to coraz bardziej prawdopodobny scenariusz na 2024 rok. Stawki wzrosną już po długim weekendzie majowym, a szansa na stabilizację przepadła, gdyż towar zebrany po zimie jest uszkodzony. Sprawdź, jakie są aktualne ceny pietruszki w dniu 30.04.2024. 

Ceny pietruszki 2024

Na dzień 30.04.2024 cena pietruszki na rynku hurtowym podwarszawskich w Broniszach zamyka się w przedziale 7,00-9,00 zł/kg. Wiele zależy od jakości warzywa i sprzedawanej ilości. Wyjątkiem są producenci, którzy nie sprzedają w hurcie, a ich odbiorcami są warszawscy sklepikarze. W tym przypadku cena pietruszki dochodzi do 10,00 zł/kg.

Sytuacja ma się jednak zmienić już po długim weekendzie majowym. Wówczas ceny pietruszki wzrosną. Hurtownicy, którzy “obracają” dużymi ilościami towaru, zapowiedzieli w ostatnich dniach, że zwiększą stawki do 12,00 zł/kg. Należy się więc spodziewać, że wyższe będą także ceny w sprzedaży detalicznej. Mówimy tu także o sieciach handlowych.

Wzrost cen jest nieunikniony. Czemu?

Warto przy tym zaznaczyć, że wzrost cen jest nieunikniony. Uprzednio przewidywano, że sytuacja ulegnie zmianie, gdy na rynku pojawi się towar zebrany po mrozach. Przypomnijmy, wielu producentów nie zabrało towaru z pól w dogodnym terminie z uwagi na niekorzystne warunki, przez co warzywo było narażone na odziaływanie niskich temperatur. Scenariusz ten legł jednak w gruzach. Wykopana pietruszka z zewnątrz prezentuje się bardzo dobrze, ale rdzeń jest uszkodzony. Tak więc, podaż nie wzrośnie, a ceny nie spadną. Wręcz przeciwnie, tak jak zapowiadaliśmy, kierować się będą w górę.

Co ciekawe, wzrost cen może okazać się drastyczny. Według doniesień, Węgry i Rumunia także wykorzystują pietruszkę. W okresie wiosennym hurtownicy już w poprzednich latach napotykali kupców z tamtejszych stron. W przypadku, w którym podaż pietruszki we wskazanych krajach okaże się niewystarczająca, wzrośnie popyt na polski towar. Wówczas rynek może zostać “wyczyszczony”, co znajdzie odzwierciedlenie w cenach.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl