• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCena warzyw musi być wyższa niż koszty produkcji! Czy rząd wprowadzi takie...

Cena warzyw musi być wyższa niż koszty produkcji! Czy rząd wprowadzi takie regulacje?

Trudno nie mówić o kosztach produkcji, szczególnie w takim roku jak ten. Co jeśli cena za warzywa nie zwróci nam tych kosztów? Według komisarza Janusza Wojciechowskiego w Polsce powinien zostać wprowadzony zakaz płacenia niższych cen niż to ile sami włożyliśmy w wyprodukowanie plonów. Czy jest realna szansa, że w tym roku nie będziemy stratni?  

Podobne rozwiązanie zastosowała przedtem Hiszpania. Uznano, że koszty produkcji powinny być dokładnie wyliczone i podane oficjalnie. Powinno się o nich głośno mówić. Sami producenci powinni być świadomi, jakie nakłady poświęcili na produkcję jednego kilograma danego warzywa. Tym sposobem mogliby zażądać cen, które będą satysfakcjonujące, a przynajmniej zwrócą poniesione koszty.

Zachęcam do myślenia w tym kierunku, ponieważ Polska ma bardzo skoncentrowany przemysł przetwórczy. […] Przewaga tych zakładów nad rolnikami jest ogromna i wprowadzenie zasady powinno wzmocnić ochronę rolników. Nie można się zgodzić, żeby rolnik miał płacone poniżej kosztów produkcji. To jest nieuczciwe, nie do zaakceptowania – skomentował komisarz.

Podczas Sejmowej Komisji ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi wicepremier Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę na właśnie ten problem. Poinformował, że ministerstwo analizuje hiszpańskie rozwiązania w sprawie regulacji m.in. handlu owocami i warzywami. Jak sam przyznaje, takie rozwiązanie pomogłoby z pewnością producentom. Dałoby lepszą pozycję do prowadzenia negocjacji i zapewniłoby lepsze dochody.

Idea wydaje się być idealnym rozwiązaniem aktualnej sytuacji w kraju. Jednak dobrze wiemy, że w praktyce może to wyglądać różnie. Jak sądzicie, oficjalna kalkulacja kosztów produkcji podawana przez ministerstwo dałaby szansę na uniknięcie „nadużyć”?

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

 

Źródło: gov.pl


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl