yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościCeny gruntów w UE - gdzie najdrożej?

Ceny gruntów w UE – gdzie najdrożej?

Z najnowszych danych wynika, że najdroższa ziemia jest w Holandii, gdzie za hektar ziemi do wykorzystania na cele rolnicze, w tym i na różne rodzaje specjalistycznej produkcji nie tylko rolnej, ale także ogrodniczej, trzeba było płacić w 2019 r. ponad 69,6 tysięcy euro.

Dane w euro za hektar ziemi

Systematycznie publikowane przez Eurostat informacje o cenie ziemi rolnej w krajach Unii Europejskiej wskazują na ogromne jej zróżnicowanie w skali naszego kontynentu. Przeciętnie jest ona najwyższa w Holandii, gdzie za hektar ziemi do wykorzystania na cele rolnicze, w tym i na różne rodzaje specjalistycznej produkcji nie tylko rolnej, ale także ogrodniczej, trzeba było płacić w 2019 r. ponad 69,6 tysięcy euro.

Nie wszędzie jednak ziemia rolna drożeje, w Finlandii nastąpił w tym czasie spadek ceny ziemi o 2,2 proc. O wiele większe zniżki zanotowano w poszczególnych regionach europejskich. Najbardziej od 2017 r. do 2020 r. – o ponad 20 proc. – obniżyła się cena ziemi w trzech włoskich prowincjach: w Kalabrii, Emillii-Romanii oraz w Kampanii (aż o 25,8 proc.).

W Polsce – jak wynika z danych Eurostatu – cena ziemi rolnej wynosiła w 2020 r. przeciętnie blisko 47,6 tys. złotych za hektar, a licząc we wspólnej walucie, co umożliwia porównania z innymi krajami unijnymi, 10 711 euro. To wyższa cena niż np. w Szwecji, Czechach, Finlandii a nawet we Francji. Według danych Eurostatu zróżnicowanie cen hektara ziemi kształtowała się u nas w 2020 r. w relacji mniejszej niż 1 do 3, od 6503 euro w województwie zachodniopomorskim po 14 271 euro za ha w sąsiadującym z nim województwie wielkopolskim. Porównując z innymi regionami europejskimi, cena ziemi rolnej w Wielkopolsce jest jedynie nieznacznie niższa niż w Katalonii (14 827 euro w 2020 r.).

źródło: obserwatorfinansowy.pl

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl