Ceny polskich pomidorów na Ukrainie

pomidory

Zmniejszona podaż ukraińskich warzyw otworzyła okno dla importerów. Na tamtejszym rynku pojawiają nasze krajowe warzywa, jak i te z Turcji czy Holandii. W jakich cenach są sprzedawane?

Wraz z wybuchem wojny na Ukrainie, wiele osób opuściło kraj w obawie o swoje bezpieczeństwo. Wszyscy Ci, którzy pozostali w ojczyźnie, zarabiają znacznie mniej, a siła nabywcza pieniądza jest znacznie niższa. Taki stan rzeczy przyczynia się do mniejszego zainteresowania warzywami. Tamtejsi producenci, którzy oferują pomidory, mogą liczyć przez to na coraz niższe stawki. Znaczący wpływ ma również import. O ile polskie pomidory sprzedawane są w nieco wyższym przedziale cenowym, tak te pochodzące z Turcji, osiągają znacznie niższe ceny. Ile więc kosztują poszczególne z nich?

Zacznijmy od cen pomidorów wyprodukowanych na Ukrainie. Tamtejsze warzywo nie cieszy się wysoką popularnością. Ceny, na które mogą liczyć ukraińscy producenci oscylują w przedziale 4,50-7,54 zł/kg. Tańszy zamiennik z Turcji znajduje natomiast swoich odbiorców od połowy czerwca, kiedy pojawił się na rynku. Kosztuje aktualnie 4,50-6,00 zł/kg. Wśród produktów na ukraińskim rynku znajdziemy również warzywa z Polski czy Holandii. Zajmują one miejsce na „wyższej półce” cenowej. Stawki za polskie i holenderskie pomidory kształtują się na poziomie 7,54 zł/kg.

Warto zauważyć, że import prawdopodobnie się utrzyma. Niektóre regiony Ukrainy wciąż są okupowane, przez co produkcja i dostarczenie warzyw na rynek jest bardzo utrudnione. W wielu miejscach występują olbrzymie zniszczenia, a wszystko razem przyczyni się do zmniejszonej podaży ukraińskich pomidorów na rynku. Tak więc, importerzy będą mieli otwartą drogę do działania.

Źródło: east-fruit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności