yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCeny pomidorów malinowych stają się coraz wyższe

Ceny pomidorów malinowych stają się coraz wyższe [01.12.2022]

Wśród ofert na podwarszawskim rynku hurtowym w Broniszach pozostało niewiele pomidorów czerwonych. Żaden z producentów nie zaryzykował bowiem z prowadzeniem upraw w okresie zimowym. Nieco inaczej wygląda to jednak w przypadku pomidorów malinowych… Wraz z biegiem czasu ceny stają się coraz wyższe. Nie można jednak zapominać o szerokiej gamie konkurencyjnych produktów z zagranicy…

Aktualne koszty produkcji wiążą się z bardzo wysokimi nakładami finansowymi. Uprawy wymagają bowiem odpowiednich warunków do rozwoju, co na wzgląd niskich temperatur jest znacząco utrudnione. W wyniku tego na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach pozostały końcowe partie pomidorów czerwonych. Żaden z producentów nie zdecydował się, by założyć uprawę na okres zimowy. Ceny, których mogą oczekiwać rolnicy w ramach wynagrodzenia, przedstawiają się na poziomie 5,00-7,00 zł za kilogram.

Nieco inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku pomidorów malinowych. Stawki w tym przypadku wyglądają bowiem znacznie lepiej i są wyższe aniżeli w poprzednim tygodniu. Producenci posiadający je w ofercie mogą spodziewać się cen rzędu 80,00-125,00 zł za 6 kilogramowy karton, czyli 13,33-20,83 zł za kilogram. Warto zaznaczyć, że wyższa granica cen nie była notowana nawet w okresie lutego w poprzednich latach, co dobrze rokuje na przyszłość. Produkt na ten moment oferuje jednak zaledwie trzech producentów, którzy zdecydowali się na uprawę zimową.

Idąc dalej… Na rynku znajdziemy niestety szeroką gamę pomidorów z importu, które stanowią konkurencję dla krajowych rolników. Wśród ofert możemy wyróżnić chociażby pomidory gałązkowe z Beneluksu w cenie 7,00-8,00 zł za kilogram. To jednak nie wszystko… Hiszpania eksportuje cały szereg odmian, między innymi pomidory malinowe w cenie 90,00 zł za 7 kilogramów, co w przeliczeniu na kilogram daje nam 12,85 zł. Hiszpańskie pomidory czerwone kosztują natomiast około 7,00 zł za kilogram.

Swój udział mają również Maroko oraz Turcja. Kraje te kierują się w stronę europejskich rynków na wzgląd utracenia dotychczasowych możliwości eksportowych. Przyczyną tego zjawiska jest wojna na Ukrainie. Pomidory owego pochodzenia są najtańsze na rynku. Ich ceny przedstawiają się na poziomie 5,00-6,00 zł za kilogram. Koszty produkcji tyczące się tamtejszych producentów są bowiem zdecydowanie niższe. Wynika to z bardziej sprzyjających warunków klimatycznych oraz braku ograniczeń, które wynikają z członkostwa w Unii Europejskiej.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl