yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościCeny pomidorów na polskim i ukraińskim rynku

Ceny pomidorów na polskim i ukraińskim rynku

Niemal we wszystkich regionach świata ceny warzyw są na znacznie wyższym poziomie niż w latach ubiegłych. Niestety nie oznacza to dodatkowego zysku dla producentów, którzy muszą liczyć się ze zwiększonymi kosztami produkcji a także utrudnieniami na wielu płaszczyznach. Jak aktualnie kształtuje się sytuacja w Polsce a także pogrążonej w wojnie Ukrainie?

Zacznijmy od rynku na Ukrainie. Tam ceny pomidorów szklarniowych biją wszelkie dotychczasowe rekordy. W zeszłym tygodniu stawki na rynkach hurtowych kształtowały się w przedziale 13,64-13,94 zł za kilogram. Aktualny sezon znacząco różni się od poprzednich, w których ceny były znacząco niższe.

Głównym czynnikiem, który się do tego przyczynił są oczywiście wzrastające koszty produkcji. Niemniej, nasi wschodni sąsiedzi natykają się na problemy związane z następstwami panującej wojny. Najbardziej dotkliwe są zniszczenia, które uniemożliwiają produkcję. Co więcej, transport – czy to lądowy czy lotniczy, jest bardzo utrudniony a czasami nawet niemożliwy. Okupowanie przez Rosjan wielu terenów, wielokrotne ostrzały, spadek wartości hrywny również stanowią niemałą przeszkodę.

Ponadto, Turcja zmaga się z wysoką inflacją, a co za tym idzie – tamtejsze pomidory kosztują więcej, a to właśnie ten kraj był głównym dostawcą warzywa na ukraiński rynek. Poza tym, pozostają warunki pogodowe. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę jak ogromny wpływ mają na nasze uprawy. W tym tygodniu doświadczyli tego ukraińscy rolnicy. Pogoda była niekorzystna i spowolniła dojrzewanie pomidorów w szklarniach.

Jeśli chodzi o Polskę – u nas również notujemy dość wysokie ceny w porównaniu do ubiegłych sezonów. Niestety, pod naporem negatywnych czynników, nie ma producenta, który byłby z nich zadowolony. Nie ma się co oszukiwać, ceny powinny być znacznie wyższe. Popyt na krajowego pomidora jest dość spory, gdyż przebywający w kraju uchodźcy również muszą coś jeść a co więcej, jesteśmy w okresie przedświątecznym. Podaż z kolei nie jest tak duża, polscy producenci również zmagali się z niekorzystnymi warunkami pogodowymi przez co towaru jest mniej.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Taki stan rzeczy pomaga chwilowo utrzymać ceny na niezmieniającym się poziomie, jednak w momencie, gdy na rynkach zacznie pojawiać się coraz wyższa ilość produktu, niestety możemy spodziewać się ich spadku. To samo tyczy się cen pomidorów na Ukrainie.

Źródło: east-fruit.com

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl