yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCeny pomidorów w UE – przegląd światowego rynku

Ceny pomidorów w UE – przegląd światowego rynku

Nie ma się co dziwić, rosnące koszty produkcji nie pozostały bez wpływu na ceny pomidorów. W wielu krajach obserwujemy ceny znacznie wyższe lub pozostające na podobnym poziomie co w roku ubiegłym. Jak wygląda sytuacja w poszczególnych krajach?

Doskonale wiemy, że ceny energii znacząco wpływają na koszty produkcji, szczególnie w przypadku pomidorów. Do tego dochodzi wiele innych czynników jak chociażby warunki pogodowe. Wszystko skutkuje mniejszą podażą na rynkach, a tym samym cena rośnie. Jeśli utrzyma się na aktualnym poziomie lub pójdzie w górę jeszcze bardziej, na wiosnę kiedy plonów będzie więcej, poniesione koszty mogą się nam częściowo zwrócić. Jednak czy tak się stanie?

Jednym z bardziej wyróżniających się krajów pod względem ceny za kilogram, jest Holandia. 2022 rok rozpoczęła ze średnią ceną 3,24 euro za kilogram pomidorów. Porównując z grudniem 2021 roku jest to przyrost aż o 89%.

Rozpoczęcie sezonu z wyższymi cenami obserwujemy również we Włoszech. Cena w styczniu przedstawia się na poziomie 2,15 euro za kilogram. W porównaniu do grudnia przyrost wynosi 8%, jednak warto zauważyć, że cena w roku ubiegłym była znacznie niższa – 1,65 euro za kilogram.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku Hiszpanii. Cena w styczniu ukształtowała się na poziomie 1,34 euro za kilogram i jest zgodna z ceną z zeszłego roku, jak i ze średnią cen z 5 ostatnich lat w tym miesiącu. Porównując z grudniem widzimy jedynie 10% przyrost.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Biorąc pod uwagę całą UE, ceny w latach 2017-2021 na przełomie grudnia i stycznia zmieniały się nieznacznie – +6%. Jednak obserwując ten sam okres w latach 2021-2022 widzimy już znacznie większy wzrost – +21%.

Aktualna sytuacja ma duży wpływ na rosnące ceny i nie ma się co dziwić. Rosnące koszty produkcji dotykają każdego, a przecież nikt nie chce wyjść ze stratą. Miejmy nadzieję, że i w Polsce ceny na rynkach będą rosły i chociaż w części wynagrodzą nam koszty i włożoną pracę.

Jakie są wasze przewidywania? Na jakie ceny możemy liczyć w Polsce?

 

Źródło: ec.europa.eu

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl