Ceny pomidorów w UE – przegląd światowego rynku

Pomidory szklarniowe

Nie ma się co dziwić, rosnące koszty produkcji nie pozostały bez wpływu na ceny pomidorów. W wielu krajach obserwujemy ceny znacznie wyższe lub pozostające na podobnym poziomie co w roku ubiegłym. Jak wygląda sytuacja w poszczególnych krajach?

Doskonale wiemy, że ceny energii znacząco wpływają na koszty produkcji, szczególnie w przypadku pomidorów. Do tego dochodzi wiele innych czynników jak chociażby warunki pogodowe. Wszystko skutkuje mniejszą podażą na rynkach, a tym samym cena rośnie. Jeśli utrzyma się na aktualnym poziomie lub pójdzie w górę jeszcze bardziej, na wiosnę kiedy plonów będzie więcej, poniesione koszty mogą się nam częściowo zwrócić. Jednak czy tak się stanie?

Jednym z bardziej wyróżniających się krajów pod względem ceny za kilogram, jest Holandia. 2022 rok rozpoczęła ze średnią ceną 3,24 euro za kilogram pomidorów. Porównując z grudniem 2021 roku jest to przyrost aż o 89%.

Rozpoczęcie sezonu z wyższymi cenami obserwujemy również we Włoszech. Cena w styczniu przedstawia się na poziomie 2,15 euro za kilogram. W porównaniu do grudnia przyrost wynosi 8%, jednak warto zauważyć, że cena w roku ubiegłym była znacznie niższa – 1,65 euro za kilogram.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku Hiszpanii. Cena w styczniu ukształtowała się na poziomie 1,34 euro za kilogram i jest zgodna z ceną z zeszłego roku, jak i ze średnią cen z 5 ostatnich lat w tym miesiącu. Porównując z grudniem widzimy jedynie 10% przyrost.

Biorąc pod uwagę całą UE, ceny w latach 2017-2021 na przełomie grudnia i stycznia zmieniały się nieznacznie – +6%. Jednak obserwując ten sam okres w latach 2021-2022 widzimy już znacznie większy wzrost – +21%.

Aktualna sytuacja ma duży wpływ na rosnące ceny i nie ma się co dziwić. Rosnące koszty produkcji dotykają każdego, a przecież nikt nie chce wyjść ze stratą. Miejmy nadzieję, że i w Polsce ceny na rynkach będą rosły i chociaż w części wynagrodzą nam koszty i włożoną pracę.

Jakie są wasze przewidywania? Na jakie ceny możemy liczyć w Polsce?

 

Źródło: ec.europa.eu

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. warzywa
  2. Cukina
  3. Ogórek w kształcie serca
  4. Por rynek hurtowy Bronisze

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności