yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCeny warzyw szklarniowych w Belgii poniżej pięcioletniej średniej

Ceny warzyw szklarniowych w Belgii poniżej pięcioletniej średniej

Zaledwie tydzień po Wielkanocy wydarzyła się bardzo nieprzyjemna sytuacja na rynku warzyw. Koszty produkcji są niewątpliwie na bardzo wysokim poziomie, a ceny musiałyby być znacząco powyżej średniej z lat ubiegłych, by je zrekompensować. Niestety, dzieje się wręcz odwrotnie. Co zauważyło Stowarzyszenie Belgijskich Spółdzielni Ogrodniczych?

Belgijscy producenci widzą w tym duże powody do niepokoju. Nic też dziwnego. Ceny pomidorów i innych warzyw gwałtownie spadły. Podobnie jak w Polsce jest to wywołane zwiększoną podażą, niemniej, tamtejsi producenci mają nadzieję na ożywienie rynku, gdyż na ten moment ceny wywołują silną presję na opłacalność upraw. W przypadku, w którym stawki pozostaną niezmienne lub spadną jeszcze bardziej rolnicy będą mogli upatrywać szans jedynie w wsparciu przez rząd.

Spadają nie tylko ceny pomidorów, ale również innych warzyw szklarniowych – ogórków, sałaty czy papryki. Tamtejsi rolnicy dziwią się obserwując panującą sytuację. Z jednej strony należy mieć na uwadze, że w wyniku wysokich cen energii, wiele szklarni było znacznie słabiej oświetlanych, przez co podaż powinna być niższa. Z drugiej zaś, towar nieprzerwanie napływa na rynki.

W ramach przykładu, ceny pomidorów sprzedawanych luzem w tygodniu poprzedzającym Wielkanoc kształtowały się na poziomie 2,2 euro. Zaledwie dwa tygodnie później spadły one do 61 eurocentów. Podobnie sprawy mają się odnośnie pomidorów winnych. Tutaj również przeskok jest dość odczuwalny – z 2,6 euro do 78 eurocentów. Niezależnie od produktu cena jest niższa niż pięcioletnia średnia. A sami dobrze wiemy jak wygląda teraz produkcja. Koszty rosną a więc i ceny za nasze produkty powinny rosnąć. Niestety, zarówno w Belgii jak i w Polsce nie wygląda to tak optymistycznie…

Na początku marca UE przekazała pakiet wsparcia w wysokości 500 mln euro w celu pomocy skierowanej wobec europejskich rolników. Z tej kwoty 2,7 mln euro przeznaczone jest dla belgijskich producentów a tamtejsza minister rolnictwa dołoży do tej sumy dodatkowe 5,5 mln euro. Na ten moment nie wiadomo w jaki sposób fundusze zostaną rozdysponowane, jednak tamtejsi rolnicy mogą spodziewać się wsparcia rzędu 8,1 mln euro w przypadku, gdy sytuacja nie ulegnie zmianie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: vilt.be

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl