• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCoraz więcej krajowych ogórków. Import niebawem wygaśnie

Coraz więcej krajowych ogórków. Import niebawem wygaśnie [22.03.2023]

Na krajowym rynku warzyw pojawia się coraz więcej polskich ogórków, zarówno szklarniowych, jak i gruntowych spod osłon. Wywiera to presję na cenach, które zaczynają spadać wraz ze wzrostem podaży. Zjawisko wpływa również na produkty importowane, które zaczynają znikać z rynku.

W ostatnim czasie w mediach zrobiło się głośno za sprawą ogórków, mianowicie ogórków z Rosji. Produkt w dość znaczącym stopniu minimalizował możliwości krajowych producentów. Na wzgląd wprowadzonego w ubiegłych latach embarga, a także aktualnych warunków politycznych związanych z wojną na Ukrainie, wprawiał wielu producentów w oburzenie. Większość z nich zastanawiała się, jak to w ogóle możliwe, żeby cały proces był w pełni legalny…

Sytuacja zaczyna się jednak zmieniać. Wprawdzie na rynku wiąż możemy jeszcze napotkać importowanego ogórka z Rosji, niemniej… Jego ilość znacząco spadła. Niestety, omawiane zjawisko nie jest skutkiem wprowadzonych regulacji prawnych, a naturalną koleją rzeczy. O czym mowa? Nieco cieplejsze dni, które sprzyjały produkcji w Polsce, znalazły odzwierciedlenie we wzroście podaży krajowego ogórka. To z kolei przyczyniło się do spadku cen i zarazem spadku opłacalności sprowadzania towaru z zagranicy.

W przypadku ogórka gruntowego spod osłon z Rosji jest aktualnie niemal niezauważalny. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o ogórka szklarniowego. Na ten moment konkurencyjne warzywo z Rosji wciąż występuje. Warto jednak zaznaczyć, że są to resztki podaży. Przewiduje się, że produkt zniknie z rynku do najbliższych świąt. To samo tyczy się warzywa z Ukrainy.

Aktualną sytuację polskiego ogórka gruntowego omawialiśmy w jednym z poprzednich artykułów. Tym razem skupmy się więc na ogórku szklarniowym. Producenci posiadający go w ofercie na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach mogą obecnie oczekiwać cen na poziomie 8,50 zł za kilogram. Wskazany pułap tyczy się sprzedaży w hurcie. Stawki w sprzedaży detalicznej zamykają się natomiast w przedziale 9,00-10,00 zł za kilogram.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl