yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościCzas mija a my wciąż słyszymy te same zapewnienia…

Czas mija a my wciąż słyszymy te same zapewnienia…

Spotkania z rolnikami, które mają miejsce na terenie całej Polski, stały się dość popularne wśród polityków. W teorii są idealną okazją, by poruszyć ważne dla rolnictwa kwestie wymagające szybkiej interwencji. Sami producenci wskazują jednak, że upłynęło już kilka miesięcy, natomiast zapewnienia wiele się nie zmieniły. Tak samo, jak sytuacja na rynku…

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk po raz kolejny spotkał się z rolnikami, tym razem w województwie warmińsko-mazurskim. Spotkania odbywały się w Bartoszycach, Jegłowniku i Pasłęku. Główne tematy rozmów to: sytuacja na rynku nawozów i rynku trzody chlewnej, a także rolnicze emerytury, działalność Krajowej Grupy Spożywczej oraz rozwój wsi.

Mówiąc o sytuacji na runku nawozów szef resortu rolnictwa przypomniał, że polski rząd, jako jedyny zastosował system dopłat do zakupu nawozów. „Po dwóch miesiącach oczekiwania uzyskaliśmy zgodę Komisji Europejskiej i przeznaczyliśmy blisko 4 mld zł na to wsparcie” – przypomniał wicepremier Kowalczyk i zaznaczył, że w Polsce nie możemy sobie pozwolić na zmniejszenie plonów.

Wicepremier zwrócił uwagę, że sytuacja na rynku nawozów się zmieniła. „Dziś, w ślad za wzrostem cen nawozów, poszły w górę ceny skupu zbóż. Będziemy się starali zachęcić zakłady azotowe do sprzedaży nawozów po cenach akceptowalnych przez rolników” – powiedział szef resortu rolnictwa. Zdaniem wicepremiera dobrym rozwiązaniem będzie dystrybuowanie nawozów poprzez sieć Krajowej Grupy Spożywczej. Na ten moment rozwiązanie to wiążę się jednak z wieloma problemami. Samo dodzwonienie się do punktów dystrybucji jest niezwykle ciężkie. Warto również zaznaczyć, że ich ilość w całej Polsce jest stosunkowo niska, gdyż mowa o 9 placówkach.

Idąc dalej… Szef resortu rolnictwa podkreślił, że system rolniczych emerytur jest cały czas naprawiany. Zapowiedział, że oprócz wprowadzenia możliwości przejścia na emeryturę bez konieczności zbycia gospodarstwa zmieniony będzie sposób waloryzacji. „Od marca 2023 roku sposób waloryzacji w KRUS będzie taki sam, jak w systemie ZUS-owskim” – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Henryk Kowalczyk na ostatnich spotkaniach podkreślił również rolę rozwoju wsi. „Serce mi się raduje, jak samorządowcy rozwijają obszary wiejskie – to są pieniądze w ramach Polskiego Ładu – najpierw Fundusz Inwestycji Lokalnych – dwa razy, później Fundusz Inwestycji Strategicznych – również dwu, a nawet trzykrotnie, bo trzeci komponent dotyczył środowisk popegeerowskich, których tutaj na tym terenie nie brakuje” – podkreślił wicepremier.

Szef resortu rolnictwa zwrócił jednocześnie uwagę, że najważniejsze są, nie tylko same pieniądze, chociaż bardzo duże, ale to, że są one dostępne z bardzo małym udziałem własnym wynoszącym od 2 do 15% alokowanych środków. „Ta ogromna ilość pieniędzy, która napłynęła na obszary wiejskie bardzo cieszy, bo to jest właśnie taka rozbudowa infrastruktury, która sprawia, że na obszarach wiejskich można żyć i mieszkać w warunkach nieodbiegających od warunków w miastach” – podkreślił szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk.

„To jest ten praktyczny wymiar realizacji polityki zrównoważonego rozwoju. Nie tylko finansujemy duże miasta, ale głównie finansujemy obszary wiejskie, mniejsze miasta właśnie tam, gdzie do tej pory przez wiele, wiele lat były ogromne zaniedbania” – dodał wicepremier.

Nasi rozmówcy przyznają, że rozwój wsi jest bardzo istotnym elementem i warto prowadzić dalsze działania w tym zakresie. Niemniej, obszary wiejskie są znane z szeroko pojętej produkcji rolnej, która aktualnie jest zagrożona. Warto tutaj zaznaczyć, że wspomniane wyżej dopłaty do nawozów są wypominane na niemal każdym spotkaniu z rolnikami. Producenci wskazują jednak, że sama wypłata świadczeń została przeciągnięta w czasie, przez co nie mogli wykonać zabiegów w odpowiednim terminie. Co więcej… W momencie, gdy środki zaczęły wpływać na ich konta, ceny na rynku wzrosły do rekordowych wartości. Podobnych przykładów mogłoby być wiele…

Czy więc opisywane spotkania nie powinny opierać się na rozmowie, która prowadziłaby do rozwiązania owych problemów? Jaki jest ich sens w przeciwnym wypadku? „Wydarzenia tego typu, które widzieliśmy do tej pory, nic nie zmieniły w drodze do poprawy sytuacji” – zaznaczył jeden z producentów i jednocześnie podkreślił, że o dopłatach do nawozów słyszał już kilkadziesiąt razy w wielu medialnych wystąpieniach ministra.

Źródło: MRiRW

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl